600 DÖNÜM ARAZİ

Akyazı Orman İşletme Müdürlüğü, şikayet üzerine Salihiye Mahallesi'nde üzerlerinde ev ve fındıklıklar olan yaklaşık 600 dönüm arazinin ormandan açma yapılarak bahçeye dönüştürüldüğü iddiasıyla 15 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.   Suç duyurusu üzerine 15 kişi hakkında kesinleşmiş orman kadastro sınırları içerisinde işgal ve faydalanma suçundan dava açıldı.   Bu davalardan birinde G.T'ye, 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

MAHALLELİ KORKU İÇİNDE

Ayrıca suça konu orman sahasında bulunan ev, ahır, odunluk, tüm meyve ağaçlarının müsaderesine hükmedildi. G. T., yerel mahkemenin kararına itiraz etmeye hazırlanırken davaları süren mahalle sakinleri korku içinde. Davalık olan vatandaşlar, yerlerin dedelerinden kendilerine kaldığını belirterek sorunun çözülmesini istiyor.   Mahalle Muhtarı Hüseyin Yıldırım, 300 haneden oluşan mahallede 19 kişi hakkında ormanı işgalden dava açıldığını söyledi.

2/B'DEKİ GİBİ ÇÖZÜLEBİLİR

Dava konusu yerlerin yargılanan kişilerin dedelerinden kaldığını belirterek; "Buralar orman vasfını yitirmiş fındıklık. Ben bildim bileli bu yerler fındıklık. Vatandaş zamanla ev yapmış oturuyor. Dava konusu arazilerde 19 ev var. Zamanında bu yerler dedeleri tarafından açılmış. Bu mahallenin tamamı ormandan açmadır. Bölgedeki tüm mahalleler aynıdır. Yarında şikayet olunca onlarda cezayı alırlar. Dava konusu yerler 100 yıldır fındıklık. Sorunun çözümü gerekiyor. Bu yerler 2/B'deki gibi çözülebilir" dedi.

Kaynak: Akyazıhaber