"ÇOCUK İŞÇİLİĞİ KÜRESEL BİR SORUNDUR"
Tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesi ile mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılan ve planlanan çalışmalar düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının da görüşüldüğü fındık tarımında çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi toplantısı ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

"DEZAVANTAJLI GRUPLARA DÖNÜŞMEKTEDİR"
Sakarya Vali Yardımcısı
Selda Dural açılış konuşmasında; “Çocuk işçiliği, küresel ölçekte oldukça yaygın bir kavram olmakla birlikte ülkemizin de mücadele konusunda yoğun çalışmalar yürüttüğü önemli bir sorundur. Mevsimlik tarım işçisi aileler çalışma yerlerine giderken ekonomik ve sosyal zorunluluklardan dolayı çocuklarını da yanlarında götürmektedir. Böylece çocuklar aile ekonomisine katkı nedeniyle yaşlarına uygun olmayan tarımsal işlerde çalışmakta, çalışma ve yaşam koşulları, çevre ile ilişkiler, eğitim ve sağlık sorunları açısından en dezavantajlı gruplara dönüşmektedir” dedi. 

81 mahalleye çocuk oyun grubu 81 mahalleye çocuk oyun grubu

Foto 2-4
BU YIL YAPILACAK FAALİYETLER PLANLANDI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nden Çalışma Uzmanı Elif Bor, Çalışma Uzmanı Zeynep Baygeldi, Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi’nden Kıdemli Program Yöneticisi Nejat KOCABAY ve Kıdemli Proje Koordinatörleri Ayşegül Özbek Kansu ve Mehmet Koray Abacı'nın katıldığı toplantıda çocuk işçiliğiyle mücadeleye ilişkin konuşmalar ve sunumlar gerçekleştirildi. Geçen yılki faaliyetlerin değerlendirilmesinin ardından bu yılki sezonda planlanan faaliyetlere yönelik bilgilendirmeler yapıldı. 

Foto 1-3
BİLGİ VE TECRÜBE PAYLAŞIMI     
Toplantıya faaliyetlerin gerçekleştirildiği illerden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sakarya ve Düzce İl Müdürleri, Alaplı, Yığılca, Kaynaşlı ve Kocaali Kaymakamlıkları, Çalışma ve İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim, Tarım ve Orman, Aile ve Sosyal Hizmetler İl ve İlçe Müdürlükleri’nden, Belediyelerden ve Pikolo Derneği’nden temsilciler katılım sağladı.

Ayrıca, toplantıda kurum temsilcileri de bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundular. Diğer taraftan, tarım işçilerinin beraberinde getirdikleri çocuklarının fındık hasadından uzak tutulması amacıyla yapılan faaliyetler, yardım ve destek çalışmaları Prof. Dr. Murat Gürkan Gülcan moderatörlüğünde görüşüldü.

Foto 3-1