Adapazarı Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda söz alan CHP’li meclis üyesi Serhat Erişir, belediyenin taşınmaz satışına tepki gösterdi.

Erişir yaptığı konuşmada, “Bizler şehir insanımızın hizmetine karşı değiliz. Ancak, keyfi harcamalardan dolayı, ortaya hiçbir idari başarı sunmadan kolaycı yollardan şehir insanlarınıza ait olan taşınmazların tartışılır bir şekilde satışına hiçbir şekilde razı değiliz.

Bu kadar kısa zaman içerisinde bütçe açıkları oluşmaz. Ancak, seçim sebebiyle yapılan aşırı harcamalar ve ilave işe alımlar buna sebep olabilir.

Bütçe denksizliği (açığı), öncelikle mevcut hükümetçe alınan tasarruf kararları doğrultusunda giderlerin azaltılması suretiyle sağlanmaya çalışılmalıdır diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan bütçe açıkları gelirlerin arttırılması suretiyle giderilmelidir. İdari başarı budur.

Ek bütçe teklifinde gelirler için ön görülen kaynak taşınmazların satışı olarak 260.000.000 TL ön görülmüş. Bu kabul edilir bir şey değildir. Diğer taraftan Merkezi hükümetten alınacak vergi  paylarında 350.000.000 TL bir artış ile gelir ek bütçesi dengelenmiş.

Vergi paylarındaki artış da belediye yönetiminin başarısı değildir. Buna rağmen alınabileceği hesaplanıyor ise bu kabul edilebilir.

Bu şartlarda vergi paylarındaki artış kadar bir ek bütçeyi onaylayabiliriz.

Başkan Alemdar bayramlaşma programlarına katıldı Başkan Alemdar bayramlaşma programlarına katıldı

Bu şekli ile taşınmaz satışlarından haksız ve kolaycı bir yol ile sunulan ek bütçeyi kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi. 

Editör: Ayşen Kolçak