Başkan Çelik: “Halkımız bize rehber olacak” Başkan Çelik: “Halkımız bize rehber olacak”

Hendek ilçesi Akpınar Mahallesi Muhtarı Ogün Gülmez, yol kenarına çöp atanlara ders vermek için ilginç bir yönteme başvurdu. Caddeye ve çevreye atılan çöplerden rahatsız olan muhtar, topladığı çöpleri yolun hemen yanına kurduğu standa astı. Hazırladığı standın üzerine de, ‘Doğaya attığınız çöpleri bir sonraki gelişinizde burada bulabilirsiniz’ yazısını yazdı.  Muhtarın, çevre duyarsızlığına ders niteliğindeki tepkisini göstermek için kurduğu stand ise ilgi çekti. Standı görenler dönüp bir daha bakarken, standa asılan çöplerin çoğunun alkol şişesi olması da dikkatlerden kaçmadı.
Cop Standi3
“Mesaj vermek istedim”
Yaptığı yöntemin örnek olmasını ve çevreyi kirletenlerin de artık bundan ders çıkarmasını istediğini söyleyen Muhtar Ogün Gülmez, “Burası ana cadde, bizim mahallemizden geçiyor. Bu yol, yaklaşık 30’a yakın köye gitmekte ve Akyazı ilçesine de bağlanıyor. Yola ve çevresine atılan çöplerin atılmaması için mücadele verdim ama önüne geçemedim. En sonunda böyle bir şey yapmaya karar verdim, çevreyi kirletenlere bir mesaj olsun diye. Bu bölgede hayvanlar var onlara zarar, kırılan camlar muhtemel bir durumda yol kenarında yürümek isteyen vatandaşlarımıza rahatsızlık verebilir. Bu konuyla ilgili sıkıntımız vardı ama önüne geçemiyorduk. Daha sonra ben de kendimce böyle bir yola başvurdum ve bu standı kurduk. Görenler beğeniyor, olumlu yorumlar yapıyor. Örnek olacağını ve yapanların da artık ders çıkaracağını inanıyorum” dedi.
Cop Standi2
“Ders niteliğinde örnek bir davranış sergiledi”
Mahalle sakinlerinden Mustafa Güney de, “Çevre kirliliği konusunda insanlarımızın daha fazla bilinçlendirilmesi lazım. Özellikle çocukken eğitimine daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Muhtarımız da bu konuyla ilgili ders niteliğinde bir davranış sergiledi” derken İbrahim Kırış ise, “Muhtarımızın yaptığı örnek bir davranış var ve bunu herkesten bekliyoruz. Çevreyi kirletmek yanlış bir davranış, hem çevreye zarar veriyorlar hem de küçük çocuklara kötü örnek oluyorlar. Maalesef asılan çöplerin birçoğu alkol şişesi görüldüğü üzere, küçük çocuklar görüyor ve merak ediyorlar. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

Cop Standi4

Cop Standi5