Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce özellikle sel, yangın ve deprem bölgelerinde aktif görev alana İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kurtarma Ekibi’ni kamuoyuna duyurmuştu.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve bu tim içerisinde gönüllü olarak görev alan afet timi, faaliyetlere başladığı ilk günden itibaren Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 şehirde yaptıkları başarılı operasyonlarla birçok vatandaşın hayatını kurtardı. 

buyuksehir_afet_timinden_nefes_kesen_tatbikat (1)
20 ÜYENİN TATBİKATI
Sakarya içinde ve civar bölgede yaşanan afetlerde ve kayıp vakalarında aktif görev alan 65 üyeden oluşan arama-kurtarma ekibinin 20 üyesi Serdivan ilçesi Çubuklu’da zorlu bir arazide nefes kesen eğitim tatbikatına imza attı. 

Alan yerine bırakmıyor! Alan yerine bırakmıyor!

Dere yatağı üzerinde ve dağlık arazide kayıp bir vaka için arama-kurtarma tekniklerini uygulayan ekip üyeleri, bulunan yaralıya hayat kurtaran ilk müdahaleyi dere yatağında yaptı. 

buyuksehir_afet_timinden_nefes_kesen_tatbikat (2)
NEFESLER TUTULDU
Ayrıca, yaralının sedyeye alınması, taşınması ve 112 ekiplerine teslim edilmesi konusunda tüm doğru teknikleri bu eğitimde bir kez daha tecrübe eden ekip üyeleri, tatbikat sırasında nefeslerin tutulduğu anlara şahitlik etti. 

Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla olası afet, kaza ve kayıp durumlarında öncelikli olarak Sakarya’da can kayıplarının en aza indirilmesine katkı sunmak için kurulan tim, güçlü bir altyapıyla bölgedeki şehirlerde de önemli operasyonlara katılıyor. 

buyuksehir_afet_timinden_nefes_kesen_tatbikat (3)
"HER AN TEYAKKUZDAYIZ"
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, eğitimlerin devam edeceği ifade edilerek, “Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekibi olarak eğitimlerimizi kademeli bir şekilde ve çok yönlü olarak sürdürüyoruz. SerdivanÇubuklu’da toplamda 20 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz eğitimler, başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Arama-kurtarma ekibimiz, gerek şehrimizde gerekse ülkemizde yaşanılabilecek herhangi bir afet yada kayıp durumlarına müdahale konusunda her saat ve her dakika teyakkuz halinde bekliyor” denildi.