Sakarya’nın Karasu ilçesinde üç mahallenin bağlantı yolu, iddiaya göre DSİ’nin çalışmasının ardından çökme riski ile karşı karşıya kaldı. Yaklaşık 100 hanenin kullandığı, Sakarya Nehri kenarında bulunan ve tehlike saçan yol için konuşan muhtar Temel Aslanbey, “Önlem alınması için birinin ölmesi mi gerekiyor?” diyerek tepkisini dile getirdi. Ölüm riskine karşı şeritle önlem alınmaya çalışılması da dikkatlerden kaçmadı.

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar6

Karasu Kuzuluk, Tuzla ve Yeni Mahallelerini birleştiren Küme Evler mevkii 1016 sokaktaki 100 hanenin kullandığı yol, iddiaya göre Devlet Su İşlerinin (DSİ) dolgu çalışmasının ardından oluşan erozyon sebebiyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Temel Aslanbey, önlem için yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını belirtti.

Sakarya Nehri kıyısında oluşan erozyonun durdurulması gerektiğini, aksi halde üzücü olayların yaşanabileceğini söyleyen Muhtar Temel Aslanbey, yetkililerin bir an önce harekete geçerek  çalışma yapmalarını beklediklerini ifade etti.

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar3
Muhtar Aslanbey, “Üç yıl önce DSİ tarafından başlatılan su hattı çalışması sırasında Sakarya Nehri’nde dolgu yapıldı. Bu da suyun akar yönünü değiştirdi. Bu süreçten sonra da yaklaşık 300 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde arazi, erozyonla nehre karıştı. Nehirde oluşan kıyı erozyonu ile üç mahallenin bağlantı yolu da çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı" dedi.

Söz konusu bölgede, Sakarya Nehri'nden dolayı, yolun altının oyulduğuna dikkat çeken Aslanbey, "Bulunduğumuz yerin altı da oyulmuş durumda. Yoldan bir araç, hayvan veya insan nehre düşse sorumluluğunu kim alacak? Hesabını kim verecek?” diye konuştu.

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar4

"Yolun onarılması için üzücü bir olay yaşanması mı gerekiyor? Biri mi ölmeli? Ondan sonra mı önlek alacaklar" diyerek tepkisini dile getiren Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Temel Aslanbey, belediye yetkilileri ile görüştüklerini, talepleri üzerine Karasu Belediyesi’nin bölgeye emniyet şeridi çektiğini söyledi. Muhtar Temel Aslanbey, “Emniyet şeridi yetersiz. Buraya kalıcı bir önlem alınması gerekiyor. Bölgenin bir an evvel doldurulması lazım. Dolgu yapılmazsa bağlantı yolu da çökecek” şeklinde konuştu. 

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar8

Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Temel Aslanbey, zaman zaman bölgeye giderek yolda kontrol yaptıklarını ve şeritleri sağlamlaştırdıklarını da söyledi.

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar7

Karasu'da üç mahallede yüzlerce vatandaşın kullandığı yol, onarılacağını günü bekliyor.

bu_yoldan_korkarak_geciyorlar5