DURUŞMA GERÇEKLEŞTİ
9 Eylül Cuma günü Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya iki meclis üyesi ile kredinin harcanması sırasında kurumu zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan, bazı belediye çalışanları ve belediyeye ait Konacık kum ocağında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yargılanan ocak sorumlusu ve sanık avukatları katıldı.

İTİRAZ ETMEDİLER
Karasuhaber’in haberine göre Duruşma Hâkimi Şeyma Kafalı celsede hazır bulunan meclis üyeleri Mehmet Çatalbaş ve Mehmet Yazıcı’ya kendilerine yöneltilen suçlama ile ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporu hakkında bir diyeceklerinin bulunup bulunmadığını sordu. İki meclis üyesi, kendilerinde kusur bulunmadığı şeklinde hazırlanan rapora bir itirazlarının olmadığını söylediler.

‘RAPOR KOPYALA-YAPIŞTIR’
Duruşmada daha sonra kredinin kullanımında usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla yargılanan belediye çalışanları son savunmalarını yaptılar. Söz alan belediye çalışanları, bilirkişilerin İçişleri Bakanlığı Kontrolörü’nün hazırladığı raporu olduğu gibi kopyaladıklarını ve ayrıntılı bir inceleme yapılmadığını belirterek bunu kabul etmediklerini anlattılar. İki belediye çalışanı bu konu hakkında mahkemeye yazılı savunma sunacaklarını ifade ettiler. Savunma avukatları da raporun kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlandığı şeklinde görüş belirttiler.

205c7944-8826-44f4-89ab-1666478a79d5

KUM OCAĞI KONUSU
Aynı iddianame kapsamında belediyeye ait Konacık kum ocağından kayıt dışı kum alınarak satıldığı iddiasıyla yargılanmakta olan Mustafa Sür de ifadesinde söz konusu ocaktan kayıt dışı kum satıldığı suçlamasını kabul etmedi. Sür savunmasında, Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun zaman zaman kendisine bazı köylerdeki cami, okul, fakir vatandaşlara ev yapımı gibi işlerde kullanılacak malzemelerin verilmesi için talimatları olduğunu, bunun dışında fiş kesmeden herhangi bir şekilde ocaktan kum çıkışı yapılmadığını söyledi. Mustafa Sür, belediye ile anlaşması olan firma elemanının şahit olarak dinlenmesini istedi. Firma elemanı da Sür’ün savunmasına katıldığını anlattı.

ERTELENDİ
Duruşmada daha sonra kendisine söz verilen Cumhuriyet Savcısı, mütalaasını hazırlamak için süre talebinde bulundu. Hâkim Şeyma Kafalı mütalaanın hazırlanması ve ek savunmaların verilebilmesi için duruşmanın 7 Kasım 2022’ye ertelendiğini açıkladı.

55fc95c8-3d0f-4287-a8c8-d5b8761b0fc1