Brent petrolde günlük kayıp dün yüzde 3’ü aştı. Son düşüşle aylık kaybı yüzde 10’a yaklaşan petroldeki en büyük baskı küresel yavaşlama endişeleri oldu. Geçtiğimiz hafta başında petroldeki düşüşle yurt içinde yapılması planlanan motorin zammı iptal edilmişti. Fakat faiz indiriminin ardından dolar kurunun 18’i aşması ile motorine Cuma günü zam yapıldı. Aynı beklenti benzin zammı için de geçerli oldu. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litresi 80 kuruş arttı. Motorin de ise herhangi bir fiyat değişikliği olmadı.

MOTORİNDEN SONRA BİR ZAM DA BENZİNE!

Benzin fiyatları değişti. Benzinin litre fiyatı 80 kuruş arttı. Motorin fiyatlarında ise bugün herhangi bir değişikliğe gidilmedi. İstanbul'da benzinin litre fiyatı 21,14 TL oldu.

GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

23 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olan zam sonrası benzinin litre fiyatı İstanbul'da 21,14, Ankara’da 21,25 ve İzmir’de 21,25 liraya yükseldi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ile başlayan ambargonun etkisiyle sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatları hızlı yükselişe geçti. Ancak buna rağmen Rus petrolü için durum tam tersi. Türkiye’nin ithalatındaki payı neredeyse yüzde 50’ye yaklaşan Rus petrolü 25-30 dolar iskontolu satılıyor. Rus petrolündeki indirim yurt içinde akaryakıt fiyatlarına ise henüz yansımış değil. Bunun nedeni ise Türkiye’de motorin ve benzin fiyatları, İtalya piyasasında oluşan fiyatlar ile kur hareketlerine bağlı bir formülle belirleniyor. Öte yandan dolar/TL kurunun yıl içi rekor seviyeye ulaşması ile geçtiğimiz ay düşüş eğilimine giren akaryakıt fiyatlarına yeniden zam geleceği öğrenildi.

TEMMUZ’DA BENZİN VE MOTORİN SATIŞLARI AZALDI

Haziran ayında düşüş eğilimine giren akaryakıt fiyatları yeniden yükselmeye başlarken PETDER tarafından kritik bir veri açıklandı. Yurt içi piyasalarda Temmuz ayında benzin ve motorin satışlarında düşüş yaşandı. Yılın ilk yedi ayında ise satışlar arttı. Benzin satışları Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,86 düşüşle 429 bin 309 m3 oldu. Aynı ayda motorin satışları yüzde 5,55 düşüşle 2 milyon 772 bin 260 metreküp olarak gerçekleşti. Otogaz satışlarının yüzde 2,49 düşüşle 331 bin 799 ton olduğu belirtildi.

BAKAN NEBATİ: OECD İÇİNDE AKARYAKITTAN EN AZ VERGİ ALAN ÜLKEYİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında, “Son iki ayda dünyada petrol fiyatları yükselirken ana haberlerin manşetleriydi. Benzine, motorine zam sabah akşam manşetti. Dünyadaki fiyatlar arttı. OECD içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz. Biz yüzde 24’lerde vergi alıyoruz” demişti.

AKARYAKIT SEKTÖRÜNE ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Akaryakıt sektörü son dönemde artan maliyetler ve düşük kar marjı nedeniyle zor dönemden geçerken PÜİS'ten açıklama geldi. PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, “PETDER'in nispi kar payına karşı olmasına hiç şaşırmadım. Çünkü dağıtım şirketleri rafinerilerden yüzde 5'lere varan özel iskontolar alıyorlar ve aldıkları bu iskontoları bayilerine yansıtmıyorlar. Bizim gri alan olarak tabir ettiğimiz bu alanda rafinerilerin dağıtım şirketlerine uyguladığı bu iskontolar direkt olarak dağıtım şirketlerinin ceplerine gidiyor” şeklinde değerlendirmede bulunarak akaryakıt sektörüne şeffaflık çağrısı yaptı. /Mynet