SAÜ’de öğrencileri “Sakarya”  yolculuğuna çıkaran sergi SAÜ’de öğrencileri “Sakarya” yolculuğuna çıkaran sergi

İFTAR YEMEĞİ
İMO Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Semih Uçar ve Yönetimi, Ramazan Ayı İftar Yemeği  etkinliği kapsamında, 06 Nisan 2024 Cumartesi günü Radisson BLU Hotel 'de  İnşaat Mühendisleri adına sponsorlar aracılığı ile İftar Yemeği Programı düzenledi. İMO Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Semih Uçar ve Yönetimi, Ramazan Ayı İftar Yemeği etkinliği kapsamında, 06 Nisan 2024 Cumartesi günü Radisson BLU Hotel 'de  İnşaat Mühendisleri adına sponsorlar aracılığı ile İftar Yemeği Programı düzenledi. İftar yemeğine destek olan değerli sponsorlara Yönetim Kurulu Başkanı Semih Uçar ve yönetim kurulu üyeleri Çağlar Baltaoğlu, Ziya Kurtuluş, Samet Savaş, Halit Yelkenli, Mecit Tüfekçioğlu ve Oğuzhan Gündüz tarafından Plaket, Katkı ve Onur Belgesi verildi. Birlik , beraberlik ve kaynaşmak amacıyla düzenlenen iftar yemeğine çok sayıda inşaat mühendisi, genç İMO öğrencileri, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, basın mensupları, şehrin değerli insanları ve misafirler katıldı.

A35F03E4 1Be5 4850 A9D4 Fc419E699152
PLAKET VERİLDİ
Törende, İMO Sakarya Şubesi İftar yemeğine Sponsor olan firmalar ve yetkilileri, Akgün Grup adına  Süleyman Akgün ve Erhan Akgün , Remley adına Yunus Yıldırım, Dünyalar Grup adına Ali Dünya ve Yılmaz Dünya,  Karaçam  İnşaat adına Nihat Baltaoğlu ve Naci Baltaoğlu, Ölmez Çelik adına Ahmet Ölmez ve Abdullah Ölmez, Vedat Baltaoğlu Beton adına  Önder Baltaoğlu ve Vedat Baltaoğlu, Gökhan Korkmaz Yapı Grup adına Gökhan Korkmaz, Avit Yapı adına Turgay Baygın, İhya Zemin sitemleri adına Halil Keskin ve  Atasayar Teknoloji adına Yasin Atasayar plaketlerini aldılar.

Dc1535Fe 6B1A 4D8B B9A4 D365Ed8A850F
"HEP BİRLİKTE BURADAYIZ"
Tören İMO Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Semih Uçar’ın iftar sonrası açılış konuşmasıyla ve Deprem videosuyla başladı. Uçar, “Sponsorlara ve İnşaat Mühendislerine, sizler çalışma hayatımızda her zaman İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)'nın yanında  oldunuz, bundan sonra da olacağınızdan hiç şüphemiz yok. Bu sizlerin bu ülkeye, bu topluma olan sorumluluğunuzun da bir göstergesidir ve gereğidir. Bilginizi, görgünüzü, tecrübelerinizi paylaşacağınız en önemli mecralardan biri hiç kuşkusuz Odanız, İnşaat Mühendisleri Odası`dır. Hep birlikte buradayız, bundan sonra da bir arada olacağız” dedi.

B6A2Bba7 E7Db 4096 A008 1Bf2423Bff10
GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLERİ PAYLAŞTI
Semih Uçar; "Bu iftar yemeği programında, İnşaat Mühendisleri Odasının  kurul ve komisyonlarının bugüne kadar yaptığı çalışmaları, katkıları ve başarıları sizlerle paylaşmak, emeği geçenleri onurlandırmak ve geleceğe yönelik hedeflerimizi paylaşmak istiyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, coğrafyamızın gerçeği olan ve sürekli tekerrür eden, yaklaşık her 20 – 30 yılda bir tekrarlayan, deprem ve afet olgusunu da merkeze alarak ‘Depreme Dirençli, Sürdürülebilir, Güvenli Yaşam için Yapılar’ temasıyla bu dönem içerisinde İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi kurul ve komisyonları olarak, yoğun  katılımlarla, bir çok etkinlik ve seminer gerçekleştirdik" ifadelerine yer verdi.  

0B649B1E 3Fda 456C A091 0B58E659Dde4
"ÖNERİLERİN ÇOĞU YASALLAŞTI"
Başkan Uçar, "Mesleki sorumluluklarımız çerçevesinde, ülkemizin, şehrimiz Sakarya'nın ekonomik, toplumsal ve sosyal yaşamındaki gelişmesine hep birlikte katkı koyabilmek ve gelecek nesillere depreme dirençli bir yapı stoku ve şehir bırakabilmek için, Kurul ve Komisyon toplantılarımızda Tüm Sakarya’daki Resmi Kurumlardan, Belediyelerden, Sivil Toplum Kuruluşlarından ve değerli Sakaryalılardan, meslektaşlarımızdan, basınımızın değerli mensuplarından, konuya ilgi duyan herkesten ortak akılla katkı, yazışma, fikir ve çözüm önerileri talep ettik. Konunun uzmanları yetkin kişiler bizlere birikimlerini , tecrübelerini aktardılar ve yazılı olarak çözüm odaklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Hep birlikte ürettiğimiz bu çözüm önerilerimizi de yetkili kurumlara yazılı olarak ilettik. Bugün İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Kurul ve Komisyonları olarak  yazdığımız bu önerilerin bir çoğu yasalaştı. Bununla gurur duyuyoruz" dedi.

9E59Ad15 2E18 4A79 8Ea9 D5Ce9040F2B2
"KENDİMİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRMELİYİZ"
Başkan Uçar, "Geleceğe baktığımızda, mühendislik  mesleğinin öneminin ve sorumluluğunun arttığını görüyoruz. Çünkü, yaşadığımız dünya, hızla değişiyor, gelişiyor ve dönüşüyor. Bu değişim, gelişim ve dönüşüm, mühendislik alanında da yeni fırsatlar, yeni ihtiyaçlar,  beklentiler, yeni sorumluluklar yaratıyor. Bu fırsatları değerlendirmek, bu ihtiyaçları karşılamak, bu beklentileri yerine getirmek, bu sorumlulukları üstlenmek için, biz mühendisler olarak, kendimizi sürekli geliştirmeli, yenilemeli, güncellemeli, dönüştürmeliyiz. Yani yetkin mühendis olmalıyız ve bunu da yasalaştırmalıyız" diye belirtti.

B461E39F A921 4F2E B379 675674Fa9Fac
SALDIRIYI KINADILAR
Uçar, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
"Gün geçmiyor ki, görevlerini layıkı ile yapmak isteyen mühendis, mimar ve yardımcı kontrol elemanları, ülkenin çeşitli yerlerinde şiddete ve silahlı saldırıya uğramasınlar. İnşaatların yapım süreçlerinde, olması gereken denetim ve kontrollerin önemi ortadayken, resmi rakamlara göre 50 binden fazla can almış, 11 ilimizde büyük yıkımlara yol açmış, 6 Şubat Depremlerinin üzerinden bir yıl geçmişken, tespit edilebilen 'sorumlular' yargılanırken, böyle bir saldırının olması tek bir şekilde açıklanabilir; yaşananlardan ders almamak, olası yeni depremlerde aynı kayıpların yaşanmasına yol açmaktır. Bu nedenle, İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu olarak, yapı denetimi görevi sırasında şiddete uğrayan meslektaşımıza yapılan saldırı hakkındaki defalarca basın açıklaması yaparak, bu menfur saldırıyı kınadık.

4303B97B 2625 4182 9Fe3 5Dfbf5F49Bdc
"ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İki yıldır Sakarya’da faaliyet gösteren 29 yapı denetim kuruluşunun, bizzat İnşaat Mühendisleri Sakarya Şubesi ve Yapı Denetim Komisyonu olarak yaşadıkları sorunları karşılıklı tartıştık ve çözüm önerileri sunduk, bundan sonra da aynı kararlılık ve azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi olarak Ramazan ayı nedeniyle, firmaların sponsorlukları aracılığı ile düzenlemiş olduğumuz İftar Yemeği programına katılan tüm misafirlerimize, üyelerimize ve ailelerine şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyor, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyorum. Hep birlikte sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlar diliyorum. Etkinliğimize, iftar yemeğimize katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim."

D1C7D1E6 Ef3D 4Abd A653 Ed9Bcded7047