Srebrenitsa katliamının 29. yılında gerçekleştirilen anma etkinliklerine katılan Başkan Osman Çelik, Srebrenitsa katliamının insanlık tarihinde kara bir leke olduğunu ve bu tür vahşetlerin bir daha asla yaşanmaması için her zaman birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir'den suyun kalitesine sıkı takip Büyükşehir'den suyun kalitesine sıkı takip

14 Boşnak vatandaşın kimliği tespit edildi
Törende, 1992-1995 yılları arasında soykırıma uğrayan ve kimlikleri tespit edilen 14 Boşnak'ın naaşı toprağa verildi. Çelik, bu kişilerin kimliklerinin tespit edilmesi ve ailelerine kavuşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Osman Celik Bosnada2

Srebrenitsa Katliamı unutulmayacak!
Çelik konuşmasında, “Birleşmiş Milletler barış gücü 1995'te Boşnakların inançlarından dolayı katledilmesine seyirci kaldı. Srebrenitsa'da 8 bin 372 masum insan hayatını kaybetti. Bu vahşete rağmen umudunu yitirmeyen Boşnak halkı, özgürlük mücadelesini sonuna kadar sürdürdü. Bu mücadelenin lideri Aliya İzzetbegoviç'e saygılarımı sunuyorum.

Unutmayalım ki, Gazze'de de benzer bir soykırım yaşanmaktadır. Masum Filistinliler, İsrail'in vahşi saldırıları altında hayatlarını kaybetmektedir. Zulme dur diyebilecek gücü ve iradeyi tekrar kazanana kadar bu mücadelenin paydaşı olmak durumundayız. Hep birlikte sesimizi yükselterek, bu vahşetlere son vermeliyiz. Bu katliamlar asla unutulmayacak ve failleri için adalet elbette yerini bulacak. Srebrenitsa'yı ve Gazze'yi asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Osman Celik Bosnada5Osman Celik Bosnada4Osman Celik Bosnada3

Editör: Ayşen Kolçak