TEMEL ATMA TÖRENİ

15 Temmuz Camili Mahallesi'nde yapımına başlanan ve 103 bin metrekare olacağı, içerisinde; banka, PTT, sosyal donatı alanlarının da olacağı Yeni Adliye Binasının temel atma töreni Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un katılımıyla gerçekleştirildi. Törenin ardından Valiliği ziyaret eden Bakan Tunç'u, şehrin protokolleri karşıladı. Tunç, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

F9bucFhXIAAXHuL

YOĞUN KATILIM

Törene; Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri; Lütfi Bayraktar, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci ve Murat Kaya, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Oğuz Alkaş, eski Büyükelçi Şaban Dişli, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

F9buXKrWAAA8AdT

SANAYİ KÜLTÜR VE TARIM ŞEHRİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Sanayi, kültür ve tarım şehrimiz Sakarya’dayız. Sakarya Valiliği’ni ziyaret ederek, ilimizde devam eden çalışmalar ve Türkiye Yüzyılı’nda şehrimizi her alanda ileriye taşıyacak yatırım planlamaları hakkında bilgi aldık" dedi.

Şehrin kalbine estetik dokunuş Şehrin kalbine estetik dokunuş

F9bueL5XcAAoNoC

HUZUR COĞRAFYASI

Vali Yaşar Karadeniz de şu ifadelere yer verdi, " Öncelikle Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç beyefendiyi huzur coğrafyası olarak adını duyuran ve ülkemizin önemli sanayi, ticaret merkezi ve aynı zamanda tarihi, kültürel miraslara ev sahipliği yapan ve doğasıyla görenleri adeta büyüleyen Sakarya’mızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yeni Adalet Sarayı temel atma törenine hoş geldiniz. Bu hafta sonu büyük bir gururla idrak edeceğimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında; bugün temelini atacağımız ve tamamlandığında İlimize daha rahat bir nefes ve soluk getirecek yeni Adalet Sarayının da şimdiden İlimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Geçmişimizden aldığımız güçle 100. yılını kutladığımız ve halkın egemenliğine dayanan Cumhuriyetimizin en önemli özelliklerinden birisi de elbette: hukukun üstünlüğü ve Adalettir. Adaleti tesis ederken de, hem yargı mensuplarımızın hem de vatandaşlarımızın zamanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha modern bir anlayışla, daha modern bir ortamda bulunması kaçınılmazdır.

F9buUunXUAAImwf

YEPYENİ BİR ESER

Sayın Bakanım; Şehrimize yepyeni bir eser kazandıracak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bugün temelini atacağımız; 20.000 m2 açık, 103.000 m2 kapalı alanda, zemin + 6 katlı binası ile adlî ve idarî yargının bir arada faaliyet göstereceği Yeni Adliye Hizmet Binamız, yargı teşkilatımızın çok daha nezih bir alanda hizmet vermesine imkân sağlayacak, böylece yargı sistemimizde fiziki mekânlardan kaynaklanan sorunlar da en aza indirilmiş olacaktır. Biliyoruz ki; gerek Adalet Sarayımız gerekse diğer kamu binalarımız, devletimizin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi; vatandaşın derdiyle dertlenmesi, sorunlara hızlıca çözüm bulması adına çok kıymetli yapılardır. Yine bu binalar, devletin vatandaşa uzanan eli olmakta birlikte aynı zamanda devletimizin gücünü şehrin silüetine işleyen nişanelerdir. 21. yüzyılda ülkemizde teknolojik fikirlere ve gelişmelere açık, hatta bu fikirleri hayata geçirme kabiliyeti kazanmış ve kendi teknolojisini üreten, dünya pazarında yer almasını sağlayan bir anlayışın olması, 100. yılımızda muasır medeniyetler seviyesine ulaştığımızın da en açık göstergelerinden birisidir.

GÜVEN VE UMUTLA BAKAN ÜLKE

Türkiye’miz artık sanayi tesisleriyle, üniversiteleriyle, otoyollarıyla, eğitim ve sağlık alanındaki devasa gelişmeleriyle, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, modern şehircilik uygulamalarıyla ve yargı dahil her alanda standartlarını yükselterek yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır. Ne mutlu ki ülkemize özellikle son dönemde okullardan hastanelere, spor komplekslerinden adalet saraylarına kadar pek çok yeni bina kazandırılmış; devletimiz, her alanda vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek adına imkânlar sağlamıştır. Sakarya’mız da bu olumlu gelişmelerden önemli ölçüde payını almış ve bugün her yönüyle bölgemizin parlayan bir yıldız ili haline gelmiştir. İnşallah kısa sürede yapımı tamamlanacak olan Sakarya Adalet Sarayımız da şehrimizin en güzide binalarından biri olarak devletimizin gücünü, adaletini sembolize etmeye devam edecektir. Bundan dolayı İlimizin her yönüyle daha modern bir anlayışla gelişmiş bir şehir olması için verilen çabalardan dolayı hem mutlu hem de gururluyuz.

İSRAİL'İN HAKSIZ UYGULAMASI

Sayın Bakanım, Malumunuz; Bugün Ortadoğu’da İsrail’in yaptığı haksız uygulamalar, adaletsizlikler tüm insanlığın adalet duygusunu zedelemiş, vicdanlarda derin yaralara yol açmıştır. Bu manzara hem adalete sahip çıkmamız noktasında bize yeni ödevler yüklemiş hem de geçmişte Ortadoğu’da hüküm süren ecdadımızın o coğrafyada ne kadar büyük işlere imza attığını, ne kadar âdil olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Evet bizler, gittiği yere adaleti götürmeyi şiar edinen kadim bir medeniyetin mensuplarıyız. Dini, dili, ırkı, rengi her ne olursa olsun -tarihin her döneminde- verdiği kararlarda âdil olmak, ecdadımızın önceliği olmuştur. Bu yüzden de fethettiğimiz yerler felah bulmuş, huzura kavuşmuştur. Bu dönemde en büyük temennimiz; Ortadoğu’da özellikle de İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği soykırımın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin ve vahşetin sona ermesidir.

ADALET SARAYIMIZ HAYIRLI OLSUN!

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; adaletin tecellisi uğruna görev yaparken şehit düşen Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere; 6 Şubat depremlerinde vefat eden iki yüzden fazla yargı çalışanımıza, bununla birlikte bu aziz vatanın ve tüm dünyanın hak, hukuk ve adaletle yönetilmesi ve yaşanabilir bir yer olması için canla başla mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımıza, canlarını bu yolda feda eden tüm Şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyor; şehrimizi teşrif eden Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, Cumhuriyetimizin 100. yılının tüm milletimize kutlu olmasını diliyorum. Yeni Adalet Sarayımızın hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."