Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü konferansları kapsamında İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü konferans salonunda “Sömürgecilik Tarihinin Günümüze Yansımaları” konulu konferans verdi.

Şubat ayı kültür takvimi keyifli bir buluşmayla başladı Şubat ayı kültür takvimi keyifli bir buluşmayla başladı

Vakıf yetkililerinden öğretmen Metin Köse, bu haftaki konunun sömürgecilik üzerine olacağını belirterek Dr. Kenan Aksu'nun konferans için Londra'dan geldiğini söyledi. 

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konferansın açılış konuşmasını yapan tarihçi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl da, "Nerede bir Türk varsa orası Türk yurdudur" dedi.

“SÖMÜRÜLEN ÜLKELERİN KAYNAKLARI BATI'YA TAŞINDI”
Kenan Aksu da konuşmasına sömürgeciliğin ne olduğunu belirterek başladı. Aksu, sömürgeciliği, "Bir ulusun başka bir ulusu, bölgeyi ya da devleti ekonomik ve sosyal olarak ele geçirip kaynaklarından yararlanması girişimi" olarak tarif etti.

İngiltere, Portekiz, İspanya ve Fransa gibi ülkelerin önce özel şirketler aracılığıyla sonra doğrudan koloniler kurarak sömürdüğü ülkelerin bütün değerli kaynaklarını Batı’ya taşıdıklarını anlatan Aksu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında bağımsız olan eski sömürge devletlerinin günümüzde hâla tam anlamıyla bağımsız olamadıklarına dikkat çekti.

Türkiye'nin dünyadaki bu gelişmeler karşısındaki durumuna da değinen Aksu, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra birçok Afrika ülkesiyle ticari anlaşmalar imzalandığını "Bugün Türkiye’nin Afrika ile olan ticaret hacminin yıllık 50 milyar dolara yükseldiğini" sözlerine ekledi.  / Hüdavendigâr Onur