2023'e yoğun bir tempoyla giren Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, görevini başarıyla icra ediyor. Vatandaşın huzur ve güvenliği için canla başla mücadele eden ekipler, sıfır kayıp hedefiyle her ihbara anında cevap vererek olay yerine dakikalar içinde ulaşıyor. 
itfaiye3
Gece gündüz demeden ter döken ateş savaşçıları yeni yılın ilk 13 gününü yoğun bir mesai ile tamamladı. Ekipler; 31 bina, 7 iş yeri, fabrika ve atölye, 19 araç, 5 depo ile ardiye, 2 baraka, 2 orman, 46 anız, ot, çalı ile çöp, 18 hurda, trafo, lastik gibi 130 yangına ve 19 trafik kazası, 12 insan kurtarma, 41 hayvan kurtarma, 2 intihar, 6 ağaç devrilmesi ile birlikte toplamda 210 olaya müdahale etti.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Hakan Yanak, geçen sene aynı tarihler arasında 123 olayın meydana geldiğini bu sene ise bu sayının 210’a çıktığını belirterek olaylardaki artışa dikkat çekti. 
itfaiye4
“2023 yılına hızlı bir giriş yaptık”
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Hakan Yanak, “2023 yılına biraz hızlı giriş yaptık. Fabrika, ev, iş yeri yangınları ve kazalarla birlikte yoğunluğumuz fazla. Yoğun bir tempoda çalışan ekiplerimiz yangın ve diğer olayları daha kısa sürede sonuçlandırabilmek için önemli bir mücadele sarf ediyor. Özellikle son zamanlarda gözle görülür artışın yaşandığı yangınların sebepleri var. Bacadan dolayı çıkan yangınlar, elektrik aksamından dolayı çıkan yangınlar, iş yerlerinde yine özellikle elektrik aksamı sebebi ile çıkan yangınlar var. Elektriğe kış ayında daha fazla bir yüklenme var ve bu da yangınlara sebep olabiliyor. Hatta bakımsız elektrik saat ve kabloları ile çoğaltıcı kullanıldığı zaman bunlar da bina ve iş yeri yangınlarına sebebiyet verebiliyor. Açık alanda yakılan ateşler de lodosun etkili olmasıyla birlikte büyüyebiliyor” dedi.
itfaiye5
“Neredeyse iki katı kadar bir artış var”
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Yanak, “Yeni yılın ilk 13 gününde 210 olaya gidilmiş. 2022 yılında aynı tarihlerde müdahale ettiğimiz olay sayısı 123.  Yani neredeyse iki katı kadar bir artış var. Yangınlar, genelde insan hatasından oluşuyor. Özellikle cep telefonlarımızı hiçbir zaman prizde uzun süre takılı bırakmamalıyız. Ya da çoğaltıcı elektrik ara kablosu kullanmamalıyız. Çok aşırı yüklenmelerde elektrik yangınları olabiliyor. Kırsal kesimlerde soba kovası değiştirildiğinde kovayı söndürmeden bırakmamalıyız. Çünkü ısı olduğu için bina ve ev yangınlarına sebep olabiliyor" dedi.
itfaiye6
2022’de 6 bin 237 olaya müdahale
Öte yandan, Sakarya Büyükşehir İtfaiyesi 2022 yılında gerçekleştirdiği 6 bin 237 yangına müdahale ve kurtarma operasyonuyla yüzlerce insanın hayatını kurtarırken, cansiperane çalışmalarıyla da dikkatleri üzerine çekmişti.

itfaiye7

itfaiye8

itfaiye9