Zayn sınır tanımıyor Zayn sınır tanımıyor

Asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılan zammı fırsat bilen site ve apartman yöneticileri aidatlara yüzde 34 ila yüzde 70 arasında ara zam kararı aldı. Kiralarla yarışan aidatlar site sakinlerini zor durumda bırakırken, fahiş aidat tartışmalarına son nokta koyuluyor. Hükümetten fahiş aidatlara karşı yeni adım geliyor. Meclise sunulacak çalışma sonrasında artık siteleri profesyoneller yönetecek.

YASAL ÇERÇEVEYE SON ŞEKLİ VERİLDİ
Sabah’ın haberine göre, fahiş aidatlara karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının hazırladığı yasal çerçeveye son şekli verildi. Yasa 1 Ekim'de açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. 
Yasayla artık herkes site yöneticisi olamayacak. Torpil ve şaibe ortadan kalkacak, sertifika almış tesis yönetim şirketleri site yönetebilecek. Şirketlerin denetimini de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bağımsız denetçilerle birlikte yapacak. Sitelerin bütçeleri, nereye harcama yapıldığı, ne kadar aidat toplandığı her yıl denetlenecek.

SERTİFİKASIZ SİTE YÖNETİLEMEYECEK
Edinilen bilgilere göre, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılacak. Siteleri yöneten tesis yönetim şirketlerine mesleki standartlar getirilecek. Bu standartları sağlayan firmalara sertifika verilecek. Sektörün meslek tanımı yapılacak.
Türkiye'de 3 bin 800 tesis yönetim şirketi bulunuyor. Bunlar genel kurulda oy çokluğuyla seçiliyor. 3 bakanlığın hazırladığı düzenleme yasalaşırsa, bu şirketlerden belge alamayan kapanacak. Tesis yönetim şirketlerinden saha tecrübesi, adli sicil kaydı ve mali belgeler istenecek.
Bundan böyle sitelerin yönetimini kat malikleri kafasına göre atayamayacak. Mafya düzeni son bulacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği tarafından yetkilendirilmiş, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip firmalar siteleri yönetebilecek. Bakanlığın sertifikalandırdığı şirketler arasından seçim yapılacak.

10 İLA 36 BİN ARASINDA DEĞİŞİYOR
Aidatların artması ile binalardaki kiracılar, mülk sahipleri ve yöneticiler arasında gerilim yaşanmaya başlamıştı. Son yılların en büyük gider kalemleri arasına giren aidatlar özellikle İstanbul'da vatandaşın büyük tepkisine neden oluyor. İstanbul'da lüks villaların bulunduğu butik sitelerde aidatlar 20-36 bin lira arasında değişiyor. Lüks rezidanslarda ise aidatlar 10-15 bin lirayı buluyor.

AİDATLARA TAVAN SINIR GÜNDEMDE
Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük zammın ardından site aidatlarında da ara dönem artışları başlamış, bazı sitelerde yüzde 70'e varan oranda zamlar gerçekleşmişti. Yüksek zamlar fahiş artış olarak nitelendirilecek ve yüzde 30'luk tavan sınırı uygulamasına geçilecek./ Kaynak: Sabah