Suçun önlenmesi, şüphelilerin yakalanması ve sorumluluk bölgelerindeki asayişi sağlamada önemli görev üstlenen ve gece-gündüz ayırımı olmaksızın görev yapan bekçilerle ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hayata geçirilen yeni düzenlemeye göre çarşı ve mahalle bekçilerinin artık gündüzleri görev yapmayacağı, mülki amirliklerden alınan 'gündüz çalışma olurlarının' sonlandırıldığı belirtildi. Haftalık çalışma süresinin de 40 saat olarak düzenlendiği ifade edilirken, günlük çalışma saatlerinin de görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirleneceği kaydedildi.

artik_gunduz_gorev_yapmayacaklar3
Yeni düzenlemeye göre, Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süreleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak. 
Ayrıca  olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürü'nün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma süreleri ve saatleri değiştirilebilecek.

artik_gunduz_gorev_yapmayacaklar2