OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Akbay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Yerel yönetimlerde 1994 yılından, Türkiye yönetiminde 2002 den bu yana olan AKP iktidarının, yanlış ekonomi politikası yüzünden yüksek enflasyon durdurulmadığı için, pahalılık zirve yaptı.  Sakaryalılar 2020 yılında kişi başına gayrisafi yurt içi hasıladan aldığı pay yıllık 57.688 TL’dir. Aylık 4.807 olarak olduğunu görüyoruz bu şu anlama geliyor zengin toprakların fakir bekçiyiz. Eylül 2022 ayı içinde yapılan SASKİ 3.Olağanüstü genel kurul toplantısında, 1 Ekim tarihinden itibaren Sakarya’da  “SU”  yüzde 50 zamlı satılacak kararı mecliste AKP VE MHP meclis üyelerin oy birliği ile geçmiştir.

KALİTELİ İÇME SUYU

Birinci bölgede 8,34 TL den 12,50 TL ye çıkarılmıştır. Başkan Ekrem Yüce’nin yaptığı açıklamada Aralık 2021 ayından itibaren elektrik fiyatları yüzde 400 artmış dolayısıyla maliyetlerde artmıştır. Vatandaşlarımıza kaliteli içme suyunu ulaştırmak, yatırım projelerin durmaması ve su-kanalizasyon hizmetlerin aksamamasını gerekçe göstermiştir. Sakarya Büyük Şehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne bağlı Adasu Enerji ve Akım Enerji tarafından işletilen Adasu HES, Keremali HES, Hacımercan HES, Balıkçı Hes, Hızırilyas HES ve İkramiye HES’te oluşan 6 adet hidroelektrik santral mevcuttur.

7. BÜYÜK ENERJİ SANTRALİ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bağlı ortağı olan Adasu Enerji A.Ş. tarafından işletilen santral 21,48 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 543. Sakarya’nın ise 7. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 216. büyük Hidroelektrik Santrali’dir. SASKİ HES’LER ortalama 60.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 16.520 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.  Buradan elde edilen gelirlerle halkın menfaatine su fiyatlarında kamu idaresi değil halk için neden gerekli avantajlar sağlanmadı.!!  Çünkü su insanlığın en büyük ihtiyacıdır.

YILLARDIR SAKARYA’YI YÖNETTİLER

Sakarya ilimiz başta Sapanca, Akyazı, Hendek te bulunan su fabrikaları ile Türkiye su pazarının hemen hemen %50 sini karşılamaktadır. Doğanın Sakarya ya armağan ettiği bu su yatakları kiralanarak elde edilen gelirler kimler tarafında nerede kullanılmaktadır. Türkiye’miz de bu kadar bol suyu olan Sakarya Sapanca gölü ve su yatakları varken, Neden Sakaryalılar bu kadar pahalı su içmektedir. Bu anlayış Sakarya halkına yapılmış büyük bir haksızlık, adaletsizliktir. Halbuki 1994 yılında iktidara gelirken “Allah’ın suyundan para alınır mı dediler yıllardır Sakarya’yı yönettiler.

AÇLIK VE YOKSULLUK İÇİNDE

2020 yılı kişi başına aylık 4.807 Tl alan Sakaryalıları zengin toprakların fakir bekçisi olan halkını fahiş zamlarla alınan bu karar ile ezmektedir. Zaten Doğalgaz Elektrik, Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve gıda fiyatlarındaki artışlarla, kira artışları ile açlık ve yoksulluk içinde Sakaryalılar cezalandırılıyor. Ankara büyük şehir belediyesindeki AKP ve MHP meclis üyeleri Millet ittifakı belediyesinin yaptığı Sayın Ekrem Yücenin gerekçeleri gibi güncellemesine karşı çıkarak iptal ettirmişlerdir. Bizlerde başta Büyükşehir belediye başkanı Ekrem Yüce ve AKP & MHP meclis üyelerin aldıkları kararı tekrar gözden geçirerek Partilerindeki ADALET anlayışı ile alınan kararı iptal etmelerini bekliyoruz. Bu anlayış tüm AKP VE MHP meclis üyelerinin çoğunluğu bulunan belediyeler için adalet adına uygulanmalıdır. Aksi anlayış Yurttaşlar arasındaki ayırımcılığı arttırmaktadır. AKP‘nin Türkiye yüzyılı vizyonunun içi boş bir anlam ifade etmeyen her zamanki gibi gerçekçi olmayan seçim vadidir.”