BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI
AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan üst komisyon milletvekili aday listelerini büyük ölçüde tamamladı. Kabine'de görevli tüm bakanların hangi ilden milletvekili adayı olacakları belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında, "6 bin üzerinde başvuru aldık. Birçok isim üzerinde çalışıyoruz. Sürpriz isimlerimiz de olacak. Yazar, çizer ve entellektüel isimler var. Kabine ve üst yönetimini de çalışmaya başladık" ifadelerini kullandı.

3 DÖNEM KURALI İSTİSNASIZ UYGULANDI
Hürriyet'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün İstanbul, Ankara ve İzmir listelerine son şeklini verdiği, listelerde son ana kadar bir değişiklik olmazsa 3 dönem kuralını istisnasız uyguladığı belirtildi. Partide daha önce alınan kararla 24., 26. ve 27. dönemi kapsayan 3 döneme takılan bazı milletvekilleri, 25’inci dönemde aday olmamalarını gerekçe göstererek 3 dönem kuralına takılmadıklarını söyledi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu esprili bir dille reddettiği öğrenildi.

YENİ BAKANLAR KİMLER OLACAK?
Kabinenin tüm üyeleri seçimde Milletvekili adayı olacak. Bazı bakanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milletvekili adayı olmamak için izin istediği, ancak Erdoğan’ın “Hepiniz aday olacaksınız” dediği öğrenildi. Öte yandan Erdoğan, seçim sonrası kurulacak yine Kabine'de görev alacak bakanları belirlemeye başladı. Erdoğan, "Kabine ve üst yönetimini de çalışmaya başladık" ifadelerini kullandı.

HANGİ BAKAN NEREDEN ADAY OLDU?
Kulislere yansıyan bilgilere göre,

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Ankara’dan,

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul ya da Karadeniz illerinden,

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Şanlıurfa’dan,

Çevre Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun İstanbul’dan,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Hatay’dan,

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya’dan,

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in İzmir’den,

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Aydın’dan birinci sıradan aday yapılabileceği konuşuluyor.

GENEL KURUL'A KATILMAYANLAR ÇİZİK YEDİ
AK Parti’de mevcut milletvekillerinin durumu da belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Hakkımı helal etmiyorum’ diyerek, Meclis’te, Genel Kurul çalışmalarına katılmayan milletvekillerinin ismini istemişti. Erdoğan’ın bu isimlerin üstünü çizdiği, Genel Kurul çalışmalarına aralıksız katılan milletvekillerinin ise listede yeniden yer aldığı öğrenildi.

İL BAŞKANLARI KENDİ İLLERİNDEN ADAY
Yine, vekil olmak için istifa eden 26 il başkanının tamamının kendi illerinden aday gösterildiği de ifade edildi. Bu kapsamda, AK Parti’de değişimin yüzde 60’ın üzerinde olduğu aktarıldı. AK Parti listeleri 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildiği anda partinin internet sitesinden de yayımlanacak.

Hitler zihniyetinden betersiniz! Hitler zihniyetinden betersiniz!

50 PUAN VE ALTI ALAN ADAYLAR ELENDİ
AK Parti, milletvekili olmak isteyen 6 bin 25 aday adayı ile yüz yüze mülakat yapmıştı. Puanlama sistemine göre yapılan mülakatlar sırasında, 50 puan ve altı alan adayların elendiği, 100 puana yakın adayların ise liste başına alınarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğu öğrenildi.