Sakarya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek afet eğitim kampüsü ile afetlere hazırlıkta çok önemli bir adım atılacak. Başkan Ekrem Yüce’nin seçim vaatleri arasında yer alan projede ilk kazma yakında vurulacak.

Demek ki sizin derdiniz başörtüsü değilmiş! Demek ki sizin derdiniz başörtüsü değilmiş!

ÇOK KISA SÜRE SONRA

Sabah.com’a konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, şehrin afet yönetim altyapısını güçlendirecek Güneşler İtfaiye Binası ve Afet Koordinasyon Merkezi projesinde ilk kazmayı çok kısa süre sonra vuracaklarını açıkladı. Seçim vaatleri arasında yer alan bir projeyi daha hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Yüce, afet bilincini üst düzeye çıkarmak, şehri olası afetlere karşı hazırlamak ve afet yönetim altyapısını güçlendirmek için hayata geçirilecek çalışmanın önemine vurgu yaptı.

DOĞRU AKSİYON

11 bin 550 metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilecek projenin afetlerde üs bölgesi olacağını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, tüm detayları düşünerek kapsamlı bir çalışma hazırladıklarını dile getirdi. Yüce, "Projeyi şehir merkezimize yakın bir konumda bulunan Karaköy mahallemizde inşa edeceğiz. Afet Koordinasyon Merkezi aynı zamanda bir eğitim üssü olacak. Burada afet ve acil durum eğitimlerinin tamamını uzman ekipler eşliğinde sunacağız. Afet bilincini üst düzeye çıkaracak, vatandaşlarımıza afet eğitimleri sunacak ayrıca şehir dışından da afet eğitimi için gelecek olanları konuk edeceğiz. Bir 17 Ağustos'u bir daha yaşamayalım, afetler aynı şekilde silinmeyen izler bırakmasın düşüncesiyle çalışıyoruz. İnsan hayatı her şeyden önemli" dedi.

AFET KOORDİNASYON MERKEZİ

Yüce, Afet Koordinasyon Merkezi'nin detaylarına ilişkin ise şunları söyledi: "2 katlı olacak merkezimizin içerisinde deprem, mutfak yangın ve dumanlı alanlardan kaçış simülasyonları yer alacak. Ayrıca sanal gerçekliğe sahip deprem eğitim video seti, acil durum telefon ihbar simülasyonları, bilgilendirme ve test alanları bulunacak. Fay kırılım, bina salınım ve zemin sıvılaşma eğitim modülü ile deprem aletsel büyüklük modülü ve diğer tüm detaylar da projemizin içerisinde olacak. Burada afet öncesi ve sonrası tüm eğitimler uygulamalı olarak sunulacak. Vatandaşlarımızı da bu merkezde eğitimlere alacak. Afetlere karşı şehrimizde tam anlamıyla bir bilinç oluşturacağız" dedi. Yüce, proje içerisinde yatakhaneler ve sosyal alanların yer alacağını da söyledi.