“Sakarya’nın kalkınması, milletimizin refahı için yorulmadan çalışacağız” “Sakarya’nın kalkınması, milletimizin refahı için yorulmadan çalışacağız”

18 bin 700 metrekarelik alana inşa edilecek olan Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandığında çarşı, bir belediye hizmet binası, yeni bir akıllı otopark, yeni bir Orhangazi Miğfer Müzesi, evlendirme dairesi, tiyatro, sinema gibi 6 farklı mega proje barındıracak. 
Temel atma töreninde konuşan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, projenin çevre dostu ve yıkılan bölgelerde dükkanları olan iş yeri sahipleriyle yüzde 100 mutabakat yaparak projeye başladıklarını söyledi.
Ada Hayat444

18 İLİ ETKİLEYEN 2 BÜYÜK DEPREM
Törende konuşan Bakan Mehmet Özhaseki ise, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan 2 büyük deprem felaketine değinerek, 680 bin konutun yıkıldığını, 170 bin de iş yerinin yerle bir olduğunu ifade etti. Bakan Özhaseki, "18 ilimiz etkilendi, 14 milyon insanımız bu depremden zarar gördü. Maddi hasar 104 milyar dolar, 53 bin 500 kardeşimizi toprağa verdik. Onların manevi acısı bambaşka, onu ölçecek bir alet daha icat olmadı bu dünyada. Evlerini teslim edip gidip bir çaylarını içmek için sohbetle oturduğumuz her bir ailede biraz sonra konu dönüyor dolaşıyor deprem gecesine geliyor. Emin olun hep birlikte ağlayarak kalkıyoruz oradan" dedi.

Ada Hayat Temel Atma4
“75 bin konutu dağıtmış olacağız”
Asrın felaketi olan depremler sonrasında inşaatlara başladıklarını aktaran Bakan Özhaseki, “Oralarda biz sağlam bulduğumuz zeminlerde uygun yerlerde inşaatlara başladık. Şu anda binden fazla şantiyemiz var. 4 bin 333 köyde çelik karkastan evler yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı şu; bu kardeşlerimizin zararını giderin. Evlerini de en güzel şekilde yapın. Yıkılan evleri eskiydi, iyiydi, kötüydü, asla. Fark gözetmeyin. Bir kere yapılır, sağlam yapın, iyisini yapın. Biz de böylece çalışıyoruz. 307 bin civarında inşaat şu anda devam ediyor. Şehirlerin merkezlerini, meydanlarını yapıyoruz. Yarın inşallah yine kura teslim törenimiz var. 75 bin konutu dağıtmış olacağız. İnşallah bundan sonra da her ay 10 bin, 15 bin konutu vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Ada Hayat Temel Atma3
“Türkiye bir deprem ülkesi”
Bakan Özhaseki, “Şunu bilelim ve hiç unutmayalım Türkiye bir deprem ülkesi. Bilim adamları diyorlar ki Himalayalardan başlayarak Alper'e doğru uzanan o sıradağlar çizgisinde 5 tane riskli ülke var, birisi Türkiye. Son yüzyılda bizim gerek karalarımızda gerekse denizlerimizde meydana gelen 6 ve üzerinde şiddette yıkıcı diye tarif ettiğimiz deprem sayısı 231. Yani her sene bu ülkede iki veya üç tane yıkıcı deprem oluyor. Ölen insan sayımız 130 bin, zararımız milyarlarca dolar. Evet Kuzey Anadolu Fay Hattı var. Burayı da etkiliyor. Doğu Anadolu fay hattı zaten geçenlerde kırıldı. İzmir bölgesi çok biliniyor ama bunun dışında şu anda hareketli olan 500’e yakın fay hattı var. Ne zaman kırılacak? Nasıl kırılacak? Nasıl bir hasar meydana getirecek emin olun hiçbirimiz bilmiyoruz onu. Bildiğimiz bir şey; yerin altında hareketlilik var. Bu belirli dönemlerde dışarıya çıkıyor. İşte bu güzel coğrafyanın da böyle bir kaderi var. Biz bunu bilerek hareket edersek ve gelebilecek zararlara karşı tedbirli olursak emin olun bizler çok rahat edebiliriz. Yoksa her seferinde dizimize vururuz ağlarız. Sonra bir müddet sonra unuturuz aynı yerden yine başlarız” şeklinde konuştu.

Ada Hayat555

Avrupa’nın en iyi mimari projesi
Adapazarı Belediyesi tarafından şehrin tam kalbinde hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Darülaceze Sosyal Yaşam Şehri’nin de aldığı ödül için nitelendirdiği dünyanın en saygın mimari ödüllerinden olan “International Property Awards”ta (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) Karma Kompleks Mimari Kategorisinde Avrupa’nın en iyi projesi ödülü ile taltif edilen ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli, Bakan Özhaseki ve milletvekilleri tarafından atıldı.

Ada Hayat Temel Atma2