EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?
EYT ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, kanun teklifinin detaylarını aktardı. Akbaşoğlu, açıklamasında "Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. Bunu 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

YAŞ SINIRI OLMAYACAK!
AK Parti Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak, EYT'de yaş sınırı olmayacak! Prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayan herkes emekli olabilecek. Emekli olup çalışanlar için prim teşviki verilecek. Emekli olanlar yeni sözleşmelerle birlikte çalışabilecek. EYTli her vatandaşın hemen emekli olma gibi bir zorunluluğu yok.

Öncelikli olarak 4 maddeli bir teklif. Hakları genişletici şekilde bir düzenleme. Birinci düzenleme yaş şartının kaldırılması. Mevzuata göre prim gün sayısını dolduran herkes kendi mevduatı çerçevesinde emekli olabilecek."

Kış aylarının vazgeçilmezi ıspanağın hasadı sürüyor Kış aylarının vazgeçilmezi ıspanağın hasadı sürüyor

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?
EYT'nin ne zaman yasalaşacağı ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu, en geç haftaya Salı veya Çarşamba günü yasalaşmasını beklediklerini ifade etti. Akbaşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "EYT'nin en geç haftaya Salı veya Çarşamba günü yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubat ayında yasalaşarak yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik başvuruları ister e-Devlet'ten ister SGK'ya müracaat veya çalışan memurlarsa kendi kurumlarına müracaat ile yapılabilecek."

EYT NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?
EYT düzenlemesi Şubat ayında yürürlüğe girecek.

EYT İLK MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, EYT maaşları hakkında daha önce yaptığı bir açıklamada, "Hedefimiz mart ayında ilk maaşlarını almalarını sağlamak. Bu bizim niyetimiz ve hedefimiz." ifadelerine yer vermişti.

EYT ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İlk maaşların Mart ayında yatma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

EYT'LİLER İÇİN EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
EYT'liler için düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olacak.

EYT ŞARTLARI NEDİR?
EYT için 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olması gerekiyor. Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak. Kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. 5 bin prim gün sayısı ise diğer şartlar arasında bulunuyor. EYT'de yaş şart aranmayacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

EYT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
İşte EYT başvurusu ile ilgili detaylar:
e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın. Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın. Tahsis talep türü olarak ise yaşlılık aylığını' seçin. SSK kapsamında aylık talep edeceklerin 4A, Bağ-kur kapsamına girenlerin ise 4B seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonunu tıklayın.

Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın. Diğer iletişim bilgilerini de doldurun. Aylık alıyor mu?’ sorusunu da 'Evet' veya 'Hayır' olarak yanıtlayın.

Son aşamada ise ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.