YARDIMLAR ULAŞTIRILDI

Sakarya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan depremler, ülkemizin birçok yerinde hissedilmiştir. Yaklaşık 10 İlimizde büyük bir yıkıma yol açan ve hepimizi derinden sarsan depremlerin ilk anından itibaren Valiliğimiz koordinasyonunda bir merkez oluşturulmuş, depremin etkili olduğu bölgelere yine Valiliğimiz koordinesinde; Sakarya Büyükşehir Belediyesi, İl AFAD Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan uzman ekipler gönderilmiştir. Bununla birlikte depremin ardından aynı gün Valiliğimiz koordinesinde depremden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere ayni yardımlar toplanmış ve söz konusu bölgelere ulaştırılmıştır. Aziz Sakarya halkının ilk günden bu yana yaptığı tüm ayni yardımlar da halihazırda ulaştırılmaya devam etmektedir” denildi.

584 TIR-KAMYON-PANELVAN

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, “İlimizden ayni yardımlar ile birlikte bugüne kadar; 159 adet çeşitli büyüklükte iş makinesi, arama ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak yardımcı ekipman ile alanında uzman teknik personellerinde içinde bulunduğu bin 425 personel 270 araç ile deprem bölgelerine sevk edilmiştir.  Depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak üzere vatandaşlarımız, kurumsal firmalarımız ve STK’larımız tarafından bağışlanan ayni yardımlar; Valiliğimiz koordinesinde Serdivan Kapalı Spor Salonunda toplanmış ve bugüne kadar;  584 Tır-Kamyon-Panelvan, deprem bölgelerine gönderilmiştir.  Ayrıca bu büyük afetten etkilenen vatandaşlarımızın özellikle zorlu kış şartlarında barınma ihtiyaçları karşılanmak üzere; çadır, portatif WC-duş ve konteyner yine bölgeye gönderilmiştir. Bunlarla ilgili tedarik ve sevkiyat süreci de devam etmektedir.

3 BİN 634 DEPREMZEDE

Depremlerin etkili olduğu bölgelerden İlimize gelen afetzede vatandaşlarımız için; AFAD İl Müdürlüğümüzde (Adapazarı İlçesi, 15 Temmuz Camili Mahallesindeki binasında), Sakarya Büyükşehir Belediyesi Otobüs Terminalinde, Yine 16 İlçe Kaymakamlığımızda kayıt ve kabul masası kurulmuş olup, kayıtlar alınmaya devam edilmektedir. İlimizde Valiliğimiz koordinasyonunda kurulan başvuru ve kabul merkezinin bulunduğu kayıt ve kabul bürolarına başvuran ya da kendi imkanları ile akraba veya tanıdıklarının yanına gelen 3 bin 634 depremzede vatandaşımız bulunmaktadır.

BÜYÜK GAYRET GÖSTERMİŞTİR

Valiliğimizce belirlenen kayıt ve kabul merkezlerine başvurmayan, kendi imkanları ile İlimize gelerek yakınları vasıtasıyla konaklayan afetzede vatandaşlarımızın, kimlik ve iletişim bilgilerini kayıt ve kabul merkezlerine bildirmesi büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin birçok bölgesini etkileyen ve hepimizi derinden sarsan bu depremleri yüreğinden hisseden Aziz Sakaryalı hemşehrilerimiz, her zaman olduğu gibi bu depremlerden etkilenen vatandaşlarımız için elinden gelen her türlü yardımı yapmak için birbirleriyle yarışmış, yaralarını sarmak için de büyük gayret göstermiştir.

MADDİ VE MANEVİ YARDIMLAR

Her koşulda büyük bir kenetlenme örneği göstererek depremzede vatandaşlarımızın acılarını yüreklerinde hisseden ve maddi ve manevi yardımlarda bulunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyor, yardımları afetzede kardeşlerimize özenle ulaştırmaya devam ediyoruz. Tarihin en büyük depremleri olarak adlandırılan bu afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan Rahmet diliyor, tüm Milletimize ve yakınlarına sabırlar, yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyoruz.”