SEAH Üroloji Kliniğinde, iki hastada gerçekleştirilen böbrek taşı temizleme operasyonunda, 200 gram ağırlığında bin 200’den fazla taş temizlendi.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Üroloji Kliniğinde sıklıkla görülen böbrek taşı temizleme operasyonlarından farklı olarak bir seferde çıkarılan taş miktarı olarak dikkat çeken iki operasyon yapıldı. İki hastaya yapılan kapalı yöntem börek taşı temizleme ameliyatında, 200 gram ağırlığında bin 200’den fazla taşın böbreklerinden temizlendiği hastalar şifayla taburcu edildi. 

iki_bobrekten_bin200_tas_cikti3
Hastalar sırtlarında açılan bir santimetrelik delikten kapalı yöntemle ameliyat edildi. Hastane Başhekimi Ürolog Doç. Dr. Fikret Halis ile birlikte ameliyat ekibi Op. Dr. Recep Burak Değirmentepe, Dr. Burak Uysal, Dr. Safa Arslan ile Hemşire Elif Kurtay ve Hemşire Elif Bilgen tarafından ‘Perkütan Nefrolitotomi’ tekniği ile birer gün arayla 69 yaşındaki Samet Saraç ve 68 yaşındaki Kamuran Bahar isimli hasta böbreklerinde bulunan anormal taşlardan kurtuldu. 

iki_bobrekten_bin200_tas_cikti4
Başhekim Doç. Dr. Fikret Halis, gerçekleştirdiği iki operasyonla ilgili bilgi verdi.  Böbreklerde meydana gelen taşlaşmaların yaygın görülen bir hastalık olduğunu dile getiren Halis,  anatomik bozukluğa bağlı, metabolik bir problem veya çevresel faktörlere bağlı olarak hastalarda böbrek taşı geliştiğini ifade etti. Bu gibi durumların farkına varılmazsa zamanla hastalarda böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebildiğini belirten Halis, “Ameliyat ettiğimiz iki hastamızın da tüm böbreği taşla çevrili haldeydi. Kapalı yöntemle sırt bölgesinden bir santimetrelik bir kesiyle girerek hastalarımızın tüm taşlarını tek seferde çıkarttık. Deneyimli ellerde bu ameliyatların yapılması hastaya çok büyük faydalar sağlıyor. Hastanede kalış süresinin azalması ve kesi olmaması hastanın üç günlük süreç sonunda ameliyat olmamış gibi evine taburcu olabilmesi bu ameliyatın en önemli özelliği” dedi.

Pandemi Hastanesi'nde yeni dönem Pandemi Hastanesi'nde yeni dönem

iki_bobrekten_bin200_tas_cikti5
Üroloji Kliniğinde gerçekleşen ameliyat sonrasında böbrek çevresinden 200 gram ağırlığında bin 200’den fazla taş çıkartılan Samet Saraç ve Kamuran Bahar isimli hastalar ameliyatlarının çok iyi geçtiğini dile getirerek, doktorlarına ve klinik personeline teşekkür etti.  Hastalar, ağrısız bir şekilde üç günde hiçbir şey yokmuş gibi evlerine gitmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Doktorlarımız ve burada çalışan herkes sağ olsunlar çok fazla ilgilendiler, Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.