Yeni Ufuk dergisi tarafından düzenlenen yarışma, Türk düşüncesinin önemli isimlerinden Gökalp’ın hayatını ve fikirlerini merkezine alıyor ve Gökalp’ın düşünceleriyle sinema sanatının buluşturulması hedefleniyor.

Türkiye genelinde 10 yılı aşkın süredir okurlarıyla buluşan Yeni Ufuk dergisinden yapılan açıklamaya göre, yarışmaya kurmaca, canlandırma ve belgesel türlerinde filmlerin başvuru yapabileceği belirtilirken başvurular için son tarih 16 Ağustos 2024 tarihi gösterildi.

Öte yandan yarışma için belirlenen ödüllerle birlikte jüri heyeti  açıklandı. Yarışmaya katılan kısa filmlerden birinciliğe layık görülen esere 70 bin lira, ikinciye 40 bin lira, üçüncüye 20 bin liralık para ödülü ihdas edildi. Filmler; oyuncu Atsız Karaduman, akademisyen Mesut Aytekin ve yönetmenler Metin Günay, Neşe Sarısoy Karatay ve Raşit Demirtaş’tan oluşan jürinin değerlendirmesine sunulacak.

Ramazan Sokağı’nda hafta sonu sanat rüzgârı Ramazan Sokağı’nda hafta sonu sanat rüzgârı

Jüri elemesi sonucu finale kalan eserler Eylül ayı içerisinde internet üzerinden duyurulacak. Finalistler arasından ödüle layık görülen filmler Ekim ayı içerisinde yapılacak törende açıklanacak ve başarılı yönetmenlere ödülleri verilecek.