Zincir marketlerin bir süredir sebepsiz yere ürünlere sürekli zam yapması vatandaşın tepkisini çekiyordu. Yapılan denetimler ve kesilen cezalara rağmen zincir marketler fiyat oyunundan bir türlü vazgeçmedi. Son günlerde ise yaşanan bu duruma tepki gösteren vatandaşlar sosyal medyadan da zincir marketlere boykot çağrısında bulundu. 

agri_market_denetimi2
Birçok ilde market denetimleri yetersiz kalırken, Ağrı’da Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın talimatıyla zincir marketlere yönelik denetim gerçekleştirildi. Gramaj kontrolü, raf-kasa fiyatları uygunluk, hijyen ve düzen denetimi, son kullanma tarihi kontrolü, fahiş fiyat ve stokçuluk konularına bakılan denetimlerde, bir zincir markete ait 5 şube, şartları taşımadığı için mühürlendi. 

agri_market_denetimi4
Yapılan kontrollerin ardından ise şehirde aynı marketin diğer şubelerinde fiyat indirimine gidilmesi dikkat çekti. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, 95 liraya satılan bir ürünün fiyatının 64.50 liraya, 29 liraya satılan bir ürünün 23.50 liraya, 20 liradan satılan başka bir ürünün ise 16.50 liraya indirildiği görüldü. 

agri_market_denetimi5

agri_market_denetimi6