ÖĞRENCİ YURDU YAPILACAKTI
Hayırsever iş adamı Hakkı Demir anısına hayır işleri yapılmak üzere İstanbul'da kurulan Hakkı Demir Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından Sakarya'ya yaptırılan hizmetlerden biri de Serdivan'daki Hakkı Demir Kız Öğrenci Yurdu idi. 17 Ağustos 1999 depreminde hasar aldıktan sonra onarım çalışması yapılan yurt 450 öğrenci kapasiteliydi. 2014 yılında yurdun deprem hasarı nedeniyle yıkılmasına karar verildi. O dönemin yöneticileri, çevresinde yine Hakkı Demir Vakfı tarafından yaptırılan okul ve cami bulunan alanda yeniden öğrenci yurdu yapılacağını açıklamışlardı.

İHALE ARSA GÖRSEL (1)

YILLIK 238 BİN TL KİRA GETİRİSİ
Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait olan arsada geride kalan 8 yılda yeni yurt yapılması adına herhangi bir çalışma yapılmazken, son yıllarda çevre esnaf tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı.  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bir ihale ilanı yayınlanmış ve bin 708 metrekarelik alan, otopark olarak işletilmek üzere ihaleyle kiralanacağı duyurulmuştu.  1 yıllık süreyi kapsayan kiralama ihalesinde muhammen bedel 77 bin lira olarak belirlenmişti. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bugün yapılan açıklamada, ihalenin sonuçlandığı ve iki arazi için yıllık 238 bin TL kira getirisi sağlanacağı ifade edildi.

İHALE ARSA GÖRSEL (12)

KURUMA GELİR SAĞLAYACAK
11 Ekim 2022 tarihinde yapılan açık artırma usulü ihale ile; “77.000,00” TL muhammen bedel ile ihaleye çıkan 1708 m2’lik alan KDV ve paylar dahil “181.304,15” TL üzerinden,“22.600,00” TL muhammen bedel ile ihaleye çıkan 1000 m2’lik alan, KDV ve paylar dahil “56.712,44” TL üzerinden kiraya verilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu, yaklaşık 20 yıldır boş olarak atıl durumda olan ve zaman zaman işgale maruz kalan 2 boş arazi için yıllık toplam 238.016,59 TL kira getirisi ile kurum gelirine katkı sağlanmış oldu.

İHALE ARSA GÖRSEL (2)

KİRALAMA YOLUNA GİTTİK
Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü Nevzat İnanç; “Kurumumuz hizmetleri arasında spor hizmetleri, gençlik hizmetleri, yurt hizmetleri ve yatırımlar olduğu gibi birde işletmeci yönümüz ile gelir getirici alanlar oluşturmak gibi sorumluluklarımız da bulunmaktadır. Bu doğrultuda atıl durumda bulunan bu alanlarda kısa vadede bir yatırım söz konusu olmayıp, zaten araç parkları ile zaman zaman işgal edilen bu alanları gelir getirmesi açısından değerlendirerek kiralama yoluna gittik. 

İHALE ARSA GÖRSEL (7)

ÖNEMLİ BİR GELİR KALEMİ
Önümüzde ki süreçte bu taşınmazlara bir yatırım planlanması ihtimaline karşılık da kiralama işlemini birer yıllık olarak yapmayı uygun gördük. Ancak her yıl uzatma ya da sözleşmeyi sonlandırma yetkisi kurumumuzda bulunmaktadır. Bu doğrultuda yapılan iki ihalemiz ile kurumumuza ait taşınmazları ekonomik olarak değerlendirmiş ve kurumumuza önemli bir gelir kalemi oluşturmuş olduk” dedi.

İHALE ARSA GÖRSEL (15)