Herkesin çok sevdiği ve sıklıkla tüketilen yumurtanın faydası saymakla bitmiyor. Tek başına tüketilmesinin yanı sıra birçok yiycekle birlikte de yenene yumurtanın kabuklarının da faydası sayılmayacak kadar çok. 

İşte yumurta kabuklarının faydaları;

Yüksek kalsiyum içeriyor

Kalsiyum açısından oldukça zengin olan ve bir insanın günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarını önemli ölçüde karşılayan yumurta kabuğu, kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan vitaminin vücuda alınmasını sağlar.

yumurta_kabugu_deyip_gecmeyin4

Ağız ve diş sağlığı
Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde ağız ve diş sağlığını koruyan yumurta kabuğu, dişin yapısını koruyarak diş ve diş etlerinde meydana gelen hasarların giderilmesine yardımcı olur ve ağız içinde meydana gelen yaraları iyileştirir.

Cilt problemleri
Ciltte meydana gelene yanık ve lekelenmelere karşı koruma sağlayarak, akne ve sivilce lekelerinin giderilmesine yardımcı olan yumurta kabuğu, cildi ölü hücrelerden arındırarak, daha parlak ve canlı bir görünüm kazanılmasına yardımcı olur.

Çamaşırları temizler
Çamaşırlar yıkandığı zaman makine içerisine bir bez yardımı ile atılacak olan yumurta kabuğu, lekeli çamaşırların temizlenmesini ve beyazlamasını sağlar.

yumurta_kabugu_deyip_gecmeyin2

Saç sağlığı
Yumurta kabuğu saçları dipten uca kadar besleyerek kırılmaların, dökülmelerin önün geçer ve saçlara onararak parlak bir görünüm kazandırır.

Kas ve kemik ağrılarını hafifletir
Yüksek miktarda protein ve kalsiyum içeren yumurta kabuğu, özellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kas ve kemik ağrılarının hafiflemesine ve giderilmesine etki eder.

Kas gelişimi
Vücudun kas gelişimine destek olan yumurta kabuğu, kanda bulunan magnezyum ve fosforun akışlarını düzenleyerek kas gelişimine yardımcı olur.

yumurta_kabugu_deyip_gecmeyin3
Cilt için maske
Güzelce yıkandıktan sonra rondo yardımı ile toz haline getirilen yumurta kabukları, yumurta akı, bal veya zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak maske haline getirilip cilde uygulanır ve 10- 15 dakika kadar bekletilir. Uygulanan bu maske ciltteki lekelerini giderilmesine yardımcı olarak, cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur.

Kas ve kemik ağrıları için kür
Toz haline getirilip limon suyu ile karışım haline getirilen yumurta kabukları bir kavanozun içine koyulup bir hafta kadar bekletilir ardında günde çorba kaşığı olarak tüketilirse kas ve kemik ağrılarına iyi gelir yaşa bağlı olarak görülen diz ağrılarını iyileştirir.

Leke çıkarıcı
Bardak ve çaydanlıklarda meydan gelen lekelenmeler için kaynamış suyun içine atılacak olan yumurta kabukları bardak veya çaydanlığın içerisine atılarak ovalama işlemi yapılır ardından ılık su ile durulanırsa lekeler yok olur.

Beyaz çamaşırlar
Çamaşırların üzerinde bulunan lekelerin gitmesi, çamaşırların beyazlamadı için beyaz bir çarşaf içerisine koyulacak olan yumurta kabukları ve bir parça limon çamaşırlar yıkandığı zaman makine içerisine atılırsa çamaşırların beyazlamasını sağlar.