Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan’da karşıladığı TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile birlikte şehirde 9 gün sürecek Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali SAÜFEST - “Şehir Kampüste Buluşuyor” programının açılışına katıldı. SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, festivali büyük bir ilgiyle bekleyen gençler de yoğun katılım gösterdi.

Gençlere 2 önemli müjde
Açılışta konuşan Başkan Yüce, Sakarya’da özellikle son dönemde hayata geçirilen gençlik yatırımlarını anlattı. Şehrin daha güçlü bir sisteme sahip olabilmesi ve yarınlara umutla bakması için gençleri keşfetmenin önemine vurgu yapan Yüce, Sakarya Üniversitesi’nin de (SAÜ) katkılarıyla hayata geçirilecek 2 yeni projenin müjdesini verdi. Başkan Yüce, gençlerin okçuluk, binicilik ve güreş gibi ata sporlarını tanıyıp, uygulayabilecekleri bir etnopark ile keşif ve icatların yapılabileceği tam donanımlı bir teknoloji merkezinin hayata geçirileceğini ifade etti. Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalışıyoruz” dedi. Başkan Yüce, bu 2 proje sayesinde gençlerin ata sporlarını, geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacağını ve yeni icat ile keşiflerin yapılacağı merkezde milli-yerli üretime güç katacaklarını söyledi.

yuceden_genclere_iki_buyuk_mujde2

“Atadan miras kalan kültürü tanıyacaklar”
Projelerin detaylarını anlatan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun en güçlü destekçisi olmaktan hem mutluluk hem de gurur duyuyoruz. Sakarya pek çok avantaja sahip bir şehirdir. Bu avantajlarıyla her yaştan insanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikler taşıyor.Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin sahip olduğu tüm bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek için gayretle çalışıyoruz. Sizler için iki müjdem var. Sakarya Üniversitesiyle birlikte iki yeni projeyi hayata geçiriyoruz. Az önce tanıtımını izlediğimiz, içerisinde okçuluk, binicilik, yağlı güreş gibi ata sporlarımızın yapılabileceği; kültürel aktivitelerimizin gerçekleştirilebileceği ve geleneksel lezzetlerimizin tadılabileceği bir etnopark inşa ediyoruz. Burada atalarımızdan bize miras kalan kültürü tanıyabilecek ve yakından tecrübe edebileceğiz” dedi.

“Yerli ve milli üretime güç katacak”
Yüce, yapılacak teknoloji merkezinde yerli ve milli üretime güç katacak yeni icat ve keşiflerin yapılacağına inandıklarını kaydederek, “İkinci olarak yeni keşiflerin ve icatların yapılabileceği bir Teknoloji Topluluk Merkezi kuruyoruz. Mühendislik topluluklarımızın bir araya geleceği bu merkezde öğrencilerimiz hocalarının desteğiyle drone roket faaliyetlerine, temiz enerjiden batarya çalışmalarına kadar pek çok proje yürütebilecekler.İnanıyorum ki bu merkez sayesinde gerçekleşecek keşiflerle yerli ve milli üretim hamlemiz güçlenecek, burada üretilen ürünler uluslararası platformlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir. Etnopark Projemizin ve Teknoloji Topluluk Merkezi Projemizin hayırlı olmasını dilerim. Dünyanın en modern ve en donanımlı bisiklet parkuruna sahibiz. Burada her sene birkaç farlı dünya şampiyonası gerçekleştiriyoruz.Spor Şehri Sakarya olarak anılmak için sporun her dalında ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapıyoruz. Spor Kulübümüz aracılığıyla binlerce gencimize eğitimler veriyoruz” diye konuştu. 

yuceden_genclere_iki_buyuk_mujde3

“Gençlere her koşulda destek veriyoruz”
Büyükşehir olarak gençlere her koşulda destek olmak için gece-gündüz çalıştıklarına vurgu yapan Yüce, “Ülkemizin en donanımlı off-road parkurlarından birini inşa ediyoruz.Yine Türkiye’de kano ve kürek sporlarının merkezi olacak bir Kano ve Kürek Parkuru projesi için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın önceliği elbette siz gençlerimiz oluyor.Biliyorsunuz şu sıralar bir yarışma düzenliyoruz. Gençlerimizden şehrimize dair projeler üretmelerini ve yarışmaya başvurmalarını istiyoruz.İçerisinde gençlerin bulunduğu jüri en iyi ilk 10 projeyi belirliyor. Belirlenen bu 10 proje hemşerilerimizin oyuna sunuluyor.En çok oyu alan projeyi hayata geçiriyor ve diğer 9 projenin sahibini ödüllendiriyoruz. Başvurularımız devam ediyor, kaçırmayın. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve her koşulda gençlerimize destek olmak adına gündüz gece demeden çalıştığımızı bir kere daha yineliyor; hepinizi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.