SEÇİM HAZIRLIKLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 14 Mayıs'ta gerçekleştirilmesi kesinleşen cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıkları titizlikle sürdürülüyor. Seçmen sandıkları açıklanma tarihi de hangi sandıkta oy kullanacağını merak eden vatandaşlar tarafından araştırılıyor. 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek seçim sürecine ilişkin takvim geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı. Hangi okulda oy kullanacağım? sorusu da bu sebeple merak edilmeye başlandı.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimine göre seçmen sandıkları 12 Nisan’da açıklanacak. 12 Nisan Çarşamba günü vatandaşlar nerede oy kullanacaklarını öğrenebilecek. Yayımlanan takvimde “12 Nisan: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek.” ifadeleri yer alıyor.

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Seçmen sandık sorgulama işlemi her seçim öncesi milyonlarca vatandaş tarafından gerçekleştiriliyor. Oy kullanacak seçmenler, e-devlet içerisinde yer alan YSK yurt içi seçmen kaydı sorgulama işlemlerini kullanabiliyor. Önümüzdeki günlerde aktif hale gelecek uygulamada kişiler hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecekler.

SANDIK SORGULAMA İŞLEMİ

Sandık sorgulama işlemini kolayca yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Sandık bilgisi sorgulama işlemi için kullanmanız gereken hizmetin adı “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama”dır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir. Tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.