TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimlerin deprem nedeniyle 18 Haziran'a kayıp kaymayacağı tartışma konusu olmuştu. Ancak Başkan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması yönünde tavır ortaya koydu. YSK'nın deprem nedeniyle seçimi bu tarihte yapıp yapamayacağına da bakıldı. YSK'dan bir sıkıntı olmayacağı yönünde bilgi gelince, 14 Mayıs tarihi neredeyse kesin hale geldi.

YSK DEPREM BÖLGESİNE GİDİYOR

YSK, deprem bölgesinde seçimlerin güvenli yapılmasını sağlamak için çalışmalarına başladı. Bu kapsamda önümüzdeki hafta YSK'dan bir heyetin 11 ilde incelemeler yapması bekleniyor. Deprem bölgesinde sandık, mühür, oy kullanma kabinleri gibi birçok seçim malzemesi enkaz altında kaldı. Oy kullanılan bazı binalar yıkıldı. YSK ekipleri, gittikleri yerlerde öncelikli olarak sandık, mühür, kabin eksikliklerini tespit edecek. Arkasından hangi binaların oy kullanma için uygun ve güvenli olduğuna bakılacak. Binaların yetersiz olması halinde hangi çadır, konteyner kentlere sandık konulabileceğini, buranın güvenliğinin nasıl sağlanacağını inceleyecek.

SEÇMEN KÜTÜKLERİ

En önemli konu ise seçmen kütüklerinin hazırlanması olacak. YSK, gerek deprem bölgesindeki vatandaşın gerekse dışarı gidenlerin kayıtları ile ilgili bir dizi kararı hayata geçirecek. Seçimde, bölgeyi terk eden vatandaşların bulunduğu yerlerde oy kullanması ve sayımın o ile dahil edilmesi planlanıyor. Deprem bölgesindeki illerin milletvekili sayılarında da değişiklik yapılması söz konusu olmayacak. Seçmen kaydı güncellemelerinde kolaylık sağlanması, yurtlara sandık kurulması gibi formüller üzerinde de duruluyor.

SİSTEM YENİLENİYOR

YSK bir yandan da seçim gününde SEÇSİS sisteminde herhangi bir aksama yaşanmaması, güvenlik duvarlarının artırılması için çalışma yapıyor. Bu kapsamda sistem özellikle siber saldırılara karşı yenilendi. Yenilenen sistem üzerinde belli aralıklarla, bir anlamda tatbikat sayılabilecek "sanal seçimler" gerçekleştiriliyor.