Yeşilay Sakarya Şubesi, 16 Kasım Dünya KOAH Günü vesilesiyle İl Sağlık Müdürlüğü ile beraber Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde KOAH hastalarına yönelik gönüllüleriyle moral ziyaretinde bulundu.

KOAH YAYGINLIĞI
Tüm dünyada en ölümcül üçüncü hastalık olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) yaygınlığı giderek artıyor. KOAH'ın en önemli ve sık görülme nedeni ise aktif olarak sigara içicisi olmak ya da pasif olarak dumana maruz kalmak olarak biliniyor. Önleyici ve tedavi edici hizmetleriyle bunun önüne geçmeyi amaçlayan Yeşilay, bu özel günde anlamlı bir ziyarette bulundu.

Kanserden korunma yolları panelde konuşulacak Kanserden korunma yolları panelde konuşulacak

3-192
TÜTÜNÜN ZARARLARI
Hastane Başhekimini ziyaret eden Yeşilay ve Sağlık Müdürlüğü ekibi, Göğüs Hastalıkları Bölümü önünde stand açarak tütünün zararları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, zararlı alışkanlıklarını bırakmak isteyen kişilere, ALO 115 numarasından kolayca randevu alabilecekleri ücretsiz psikolojik rehabilitasyon ve sosyal hizmeti verdiği YEDAM’a yönlendirerek sağlıklı bir yaşamın yollarını gösterdi.

thumbnail_6
ÇARPICI GERÇEKLER
Sonrasında üniversite ve liseli gençlerden oluşan ekiple KOAH hastaları ziyaret ederek hem mücadele öykülerini dinlediler hem de hastalığa dair çarpıcı gerçekleri fark etme şansı buldular. Moral ziyaretinin yanı sıra stand faaliyetiyle program devam ettirildi.

thumbnail_5