Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında Millete Sesleniş konuşması yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazzeliler için her platformda çaba göstermeye devam edeceğini belirterek, sorunun çözümü için "Sorumluluk almaya hazırız" dedi.

“ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”
Emeklilere yapılacak 5 bin lira tutarındaki bir defaya mahsus ödeme ile ilgili sürecin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meclisimizin onayından sonra açıkladığımız çerçevede emeklilerimizin ödemelerini önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğiz. İster emekli ister kamu görevlisi. Ücretli çalışanlarımızı hiçbirini enflasyona ezdirmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. 21 yıldır bu konuda asla taviz vermedik. Bundan sonra da taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.


“SENE SONUNA KADAR TESLİMİNİ PLANLIYORUZ”
Deprem bölgesindeki KOBİ’lere yeni kredi paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremzedelerimizi ihmal etmiyoruz. Afetten zarar gören 11 ilimizde 200 bin konutun inşası hızla devam ediyor. Yapımı biten konutları yakında etap etap teslim etmeye başlıyoruz. Sene sonuna kadar 41 bin konut ve 5 bin köy evinin teslimini planlıyoruz. Diğer konut ve köy evlerimiz tamamlandıkça teslimatlarını peyderpey yapacağız. Yerinde dönüşüm projemiz ile ilgili kredi ve hibe tutarlarını güncellemiştik. Şimdiye kadar 235 bin kardeşimizin başvurduğu bu projemizi de suretle hayata geçiyoruz. Deprem bölgesindeki KOBİ’lerimize yönelik KOSGEP vasıtasıyla yeni bir kredi paketini devreye alıyoruz. Dünya Bankasıyla işbirliği halinde işletme başına 200 bin lira ve 700 bin lira arasında faizsiz kredi sağlayacağız. Ayrıca, son aylarda enflasyon meselesinde de gerekli tedbirleri alıyoruz. Hiçbir ekonomi temeli olmayan bahanelerle milletin aşına ve ekmeğine kan doğrayan fırsatçılara kesinlikle göz açtırmayacağız. Farklı kampanyalarla enflasyonla mücadelemize iş dünyamızı da dahil ediyoruz. ‘İndirim kampanyası’ çağrımıza 400’den fazla firma 50 bine yakın şubesiyle katıldı, bu sayı her geçen gün artıyor. Tüm dünya gibi bizi de olumsuz etkileyen enflasyonu yeniden tek haneye indireceğiz. Bölgemizde patlak veren krizler işimizi zorlaştırsa da bunları aşacak iradeye sahibiz” açıklamasını yaptı.

KREDİ VE BURSLARA GÜNCELLEME
Yeni kredi ve burs rakamlarını açıklayan Erdoğan, “Göreve geldiğimizde yüksek öğrenim öğrencilerimizin kredi burs miktarı 45 liracıktı. Biz bu rakamı 27 kat artışla 2023 yılı itibariyle lisansta 1250 liraya, yüksek lisansta 2 bin 500 liraya, doktorada 3 bin 750 liraya çıkarttık. Ayrıca kredi almış öğrencilerimizin geri ödemelerindeki TEFE-TÜFE oranını silerek yalnızca anaparanın ödemesini temin ettik. Bu şekilde 3,3 milyon öğrencimizin toplam 27 milyar liralık borcunu silmiş olduk. Şartlarımızı taşıyan öğrencilerimizin burs, başvuran her öğrencimizin de kredi imkânında faydalanmasını sağlıyoruz. Aynı şekilde tek bir öğrencimizi dahi açıkta bırakmamak için yurtlarımızın sayısını ve yatak kapasitesini artırdık. Bu sene 950 bin aşkın gencimize yurtlarında barınma imkanı sunuyoruz. Şimdi de Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan 2 milyon 600 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz rakamları açıklıyorum; 2024 yılı kredi burs rakamını lisans öğrencileri için bin 250 liradan 2 bin liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 liradan 4 bin liraya, doktora öğrencileri için 3 bin 750 liradan 6 bin liraya çıkartıyoruz” dedi.

Sakarya’da insan seli: Hep bir ağızdan İsrail’i kınadılar! Sakarya’da insan seli: Hep bir ağızdan İsrail’i kınadılar!