Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan aşılama programı devam ediyor. E-nabız sistemine tanımlananlar bugünden itibaren randevu alıp aşılarını yaptırabilecek. Son aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu olabilecek. 3 doz BionTech aşısı olanlar için bu 4'üncü doz, 65 yaş ve üstü ile riskli gruplarda olanlar için ise bu 6'ncı doz aşı olacak. Hatırlatma dozu için BionTech, Sinovac veya Turkovac aşılarından biri tercih edilebilecek.

yeni_hatirlatma_dozu_asilari2

BAKAN KOCA UYARMIŞTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Omicron varyantına bağlı vakalar, başka ülkelerde olduğu gibi bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte tecrübe sahibiyiz. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının etkisi azalmaktadır. Bu süre dolmuşsa, yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin" demişti.
Koca ayrıca 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla önerdiklerini söylemişti. Koca, "Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir. Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

yeni_hatirlatma_dozu_asilari3