FİKİR SAHİBİ

Oda bünyesinde çalışmalar yürüten Meslek Komitelerinin sorunlarının, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin görüşülerek değerlendirildiği ve sektör temsilcilerinin birbirlerinin sorunları hakkında fikir sahibi olarak dayanışmanın amaçlandığı toplantıya her iki başkanın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, 34 Meslek Komitesinin Temsilcisi ve basın mensupları iştirak ettiler.

2-müsterek-20221026-2

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Toplantının açılışını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “2022-2026 döneminin ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısına hoş geldiniz. Yeni meslek komitelerimizle güzel çalışmalar gerçekleştireceğimiz bir dönem diliyorum. Bu toplantıları Mart ve Eylül aylarında yılda 2 kez hep birlikte gerçekleştirmeye, sorunları ve çözüm önerilerini konuşarak ortak akıl ile bir sonuca varmayı, Oda Yönetim Kurulu olarak da çalışmalarımızı bu minvalde planlamayı umuyoruz. Oda yönetimi olarak bizler daima meslek komitelerimiz ile iletişim halindeyiz, olmaya da devam edeceğiz. Sizlerden ne kadar fikir, çözüm talebi gelirse bizler de o kadar çalışıyoruz ve bu nedenle odamızın işleyişinde meslek komitelerimizin toplantıları ve çalışmaları oldukça önem arz ediyor. Sizler üyelerin ve sektörlerin sesisiniz. Hepinize yapacağınız çalışmalar ve vereceğiniz katkılar için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

17-mA¼Å_terek-20221026-71

KOMİTELERE TEŞEKKÜR

Meclis Başkanı Erdem Ercan, “Yeni dönemin ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı tüm meslek komitelerimize ve Odamıza hayırlı olsun. Bu ve bunun gibi ortak akıl ile çalışma ve çözüm odaklı, bol katılımlı toplantıların ve çalıştayların daha çok yapılacağı, örnek faaliyetlerin ortaya çıkacağı bir dönem geçirmeyi umuyorum. Katkı veren tüm komitelerimize teşekkür ederim.” dedi.  Her iki Başkanın konuşmasının ardından SATSO Genel Sekreteri Şevket Kırıcı, Oda Hizmetleri, Mevzuat Bilgilendirme, 2022-2025 Stratejik Planı ve Meslek Komiteleri İş Planları Çalıştayları konusunda meslek komitesine mensup katılımcılara sunum gerçekleştirerek bilgiler paylaştı.

Sunumun ardından birçok meslek komitesi temsilcisi söz alarak kürsüden sektörlerine yönelik talep ve görüşlerini paylaştılar.

 17. Meslek Komitesi Başkanı Cevdet Koç, “Komitelerde sektörlerimizin talepleri doğrultusunda çalışmalarımızı yapacağız. Ben aynı zamanda Kızılay Sakarya Şube Başkanıyım ve şehrimizin en prestijli kurumu olan SATSO ile Kızılay birçok ortak proje yürüttü, yürütmeye de devam ediyor. Yaptığımız ve yapacağımız projelerle ,SATSO ve üyelerinin merhamet yüzüyle, abilik pozisyonunun da öne çıkaracağını düşünüyorum.” dedi.

7-cevdet koc

18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, “Geçtiğimiz dönem de birçok çalışma yaptık. Yaptığımız çalıştayın sektörümüze çok faydası oldu. Görülen problemleri sıraladık ve üyelerimizin önceliklerine göre sıraladık, çalıştay raporlarını kurumlara sunduk. Bu dönemde de çalışmak için birçok sorun ve konu var ki bu yolda komitelerimizin desteklerine ihtiyacımız var. İmar ve şehircilik konusunda daha fazla konuşmamız gerekiyor. İmar işlerine SATSO olarak müdahil olmamız gerekiyor. 5 katlı binalarımızı bir şekilde yeni depreme hazırlamamız gerekiyor. Maalesef zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları şehrimizde yanlış uygulanıyor. Belediyeler geleneklerini bozmuyor. Şehrimizde ciddi bir otopark sorunu var ancak hiçbir çalışma da yapılmıyor.” dedi.

11-ilker ergul

16. Meslek Komitesi Başkanı Ünal Ünalan, “Sektörümüzde temel sorunlar var. Trafik sigortası ile ilgili ciddi problemler var. Geçen hafta SDDK bizlerden iyileştirme önerilerini yazarak göndermemizi istedi ve Odamız vasıtasıyla, TOBB’un da aracılığıyla oraya bildirdik. Türkiye’de birçok sigorta şirketi var ve bu şirketlerin temsilciğini yapan Sakarya’da birçok işletme var. Firmalarımızdan sigortalarını Sakaryalı firmalardan yaptırmalarını rica ediyoruz. Hizmet aynı, fiyat aynı. Enflasyon sıkıntısı yaşadığımız bu dönemde eksik sigorta sorunları oluşabiliyor. Çalıştığınız sigorta acenteleri ile irtibata geçerek bütçeleri kontrol ettirmeli, mümkünse dövizli anlaşma yapmalısınız. Önümüzdeki dönemde Odamız ve meclisimiz için hayırlısını diliyorum.” dedi.

5-unal unalan

34. Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Haldızoğlu, “34. meslek komitesi olarak sektörümüzle alakalı olan tüm komitelerle ve özellikle de 18. meslek komitesi ile birlikte sürekli iletişim ve hareket edeceğiz. Bina yüksekliği konusuna maalesef katılmıyoruz ancak bununla ilgili çalışmalarını yapacağız. Asıl sorunumuz yapı demetim firmaları ve laboratuvarları ile ilgilidir. Çok bekletiliyoruz ve mağdur ediliyoruz. SEDAŞ ile ilgili elektrik problemleri ve hat çekme taleplerimizin karşılanmaması problemi yaşıyoruz. SASKİ’nin hizmetlerinden memnunuz. Belediyelerin hizmetlerinde de memnunuz ancak Adapazarı’nda kat yüksekliğine karşıyız.” dedi.

6-ahmet haldızoglu

6. Meslek Komitesi Başkan Vekili Salim Salman, “Yeni dönem hayırlı olsun. Bize bu görevi layık gören üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu dönemde yol arkadaşlarımız ile beraber sürekli üyelerimizle iletişim halinde olacağız. Onların paydaşlığında sürekli yeni projeler üreteceğiz. 6MK olarak daha güçlü bir Sakarya ve daha üretken bir iş dünyası için gayret gösteren SATSO’ya destek vereceğiz. Bizden önceki komite üyelerinin hizmetleri için teşekkür ederek ve bu görevi daha ileriye götüreceğiz. 6MK olarak üzerimize düşen görevleri layığıyla yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Yeni dönem tüm Sakarya’ya hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

3-salim salman

28. Meslek Grubundan Sektör Temsilcisi Mehmet Demir, “Çok fazla meslek grubuyla bir aradayız. Çok geniş bir üye grubumuz var. NACE kodlarının düzenlenmesi gerekiyor. Başka illerden şehrimiz firmaları çok fazla hizmet tercih ediliyor. Hizmet anlamında kendi şehrimiz firmalarına hizmet vermek istiyoruz. Fiyat konusunda da, bir taban fiyat uygulaması yapılabilir. Bazı temsil edildiğimiz yerlerde kendi alanında uzman olmayan değil atama usulü olan kişiler bizleri temsil ediyor. İnşallah daha güzel ve başarılı bir dönem olur hep birlikte.” dedi.

12-mehmet demir

13. Meslek Komitesi Başkanı Özkan Yetim, “Pandemiyi unuttuk, neredeyiz nereye gidiyoruz bilmiyoruz. Düzene gireceğimiz günleri bekliyoruz. 13. meslek komitesi olarak yeni dönemin tüm komitelerimize ve Odamıza hayırlı olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum.” dedi.

21-A¶zkan yetim

7. Meslek Komitesi Başkanı Ömer Mustafa Göbeloğlu, “7. meslek komitesi olarak seçimin ertesi haftasında hemen bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda sektörümüze katkı verecek 4 tane komisyon kurma kararı aldık. Genel olarak problemimizin başında nitelikli personel sıkıntısı ile ilimizde yatırım yapan yabancı yatırımcıların kendi şehirlerindeki firmalardan hizmetleri tercih ediyor olmalarıdır. Yeni oluşumla sektörümüzün sorunlarına yönelik çalışacağız.” dedi.

20-A¶mer mustafa gobeloglu

5. Meslek Komitesi Başkanı Gökçe Yıldızlı, “Bizim sektörlerimizin sorunları aslında hepinizin ortak sorunudur. Herkes bir yerde içiyor, yiyor, konaklıyor. Sorunlarımızı çözmek adına elimizden geleni yapacağız. Seçim öncesi üyelerimizi ziyaret ettiğimizde seçimden seçime gelindiği iddiasıyla bir tepki ile karşılaştık. Umuyoruz bu algıyı bu dönem kıracağız.” dedi.

10-gA¶kA§e yıldızlı

2. Meslek Komitesi Başkanı Eyüp Ocak, “Sektörümüzde ciddi sıkıntılar var. İlk komite toplantımızda görev dağılımımızı yaptık. Bir sonraki toplantılarda sıkıntılarımızı ve çözüm önerilerimizi gündeme getirip buna yoğunlaşacak, üzerine çalışacağız.” dedi.

9-eyup ocak