Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, okullardaki kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kalkmasının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, “Yeni dönemin gribi, artık Covid” dedi.

GRİP GİBİ BİLE DEĞİLDİ

Beştepe’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca geçirdiği koronavirüs sonrası, “Hafif geçirdik, Yani bir grip gibi bile değildi, hafif bir soğuk algınlığı gibi geçti. Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve bol sıvı aldım” dedi.

HATANEYE YATIŞLAR DÜŞTÜ

Eşim ve çocuklar 3-4 hafta önce geçirmişlerdi onlardan bulaşmadı, ancak Malazgirt programında yakalandım. 6.dalga giderek azalmaya başladı, günlük 5-6 binlerin altına kadar indi, hastaneye yatışlar belirgin şekilde düştü. Bazı hastanelerimizde Covid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek.

Trafiğe 112 bin taşıt daha eklendi! Trafiğe 112 bin taşıt daha eklendi!

KASIM-ARALIK’TA YENİDEN OLABİLİR

Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık covidle birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi, artık Covid.