TEMEL ATMA TÖRENİ

15 Temmuz Camili Mahallesi'nde yapımına başlanan ve 103 bin metrekare olacağı, içerisinde; banka, PTT, sosyal donatı alanlarının da olacağı Yeni Adliye Binasının temel atma töreni Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un katılımıyla gerçekleştirildi. Törenin ardından Valiliği ziyaret eden Bakan Tunç'u, şehrin protokolleri karşıladı. Tunç, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

F9cE9ntWkAA6l7I

YOĞUN KATILIM

Törene; Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri; Lütfi Bayraktar, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci ve Murat Kaya, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Oğuz Alkaş, eski Büyükelçi Şaban Dişli, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

F9b-Ry3XUAAmIZV

SAYIYI 24 BİNE ÇIKARDIK

Temel atma töreninde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hakim ve savcıların yüzde 32'sinin kadın olduğunu açıkladı. Tunç, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;  "Hakim savcı sayısını 9 binden 24 bine çıkardık. Avrupa'yla hemen hemen aynıyız. Kadın hakim savcı sayımız artmaya devam ediyor. Şuanda yüzde 38 civarında. Yani toplamda mevcut hakim savcı sayımızın yüzde 32'si kadın hakim savcılardan oluşuyor. Bu da kadınlarımızın yargı alanında da nasıl etkin olduklarını gösteriyor. Adli yargıda mahkeme sayısı 3 bin 500'den 7 bine çıkardık. İdari yargıda 146'dan 221'e yükselttik. Bölge adliye mahkemelerini 2016 yılında  itibaren hizmete açmıştık. Sakarya'mızda da Bölge Aliye Mahkememiz var. Sakarya'mız çevre illerde Bartın'a kadar hizmet veren Bölge Adliye Mahkemesi'ne sahip. 3 Bölge Adliye Mahkememizin kuruluşunu sağladık.  15 olan sayıyı 18'e çıkardık."

F9b-Ry5XgAAP42L

SAKARYA’MIZA HOŞ GELDİNİZ

Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı konuşmasında, "Öncelikle Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç beyefendiyi huzur coğrafyası olarak adını duyuran ve ülkemizin önemli sanayi, ticaret merkezi ve aynı zamanda tarihi, kültürel miraslara ev sahipliği yapan ve doğasıyla görenleri adeta büyüleyen Sakarya’mızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yeni Adalet Sarayı temel atma törenine hoş geldiniz.

F9cE9n3WoAAywT1

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE ADALET

Bu hafta sonu büyük bir gururla idrak edeceğimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında; bugün temelini atacağımız ve tamamlandığında İlimize daha rahat bir nefes ve soluk getirecek yeni Adalet Sarayının da şimdiden İlimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Geçmişimizden aldığımız güçle 100. yılını kutladığımız ve halkın egemenliğine dayanan Cumhuriyetimizin en önemli özelliklerinden birisi de elbette: hukukun üstünlüğü ve Adalettir. Adaleti tesis ederken de, hem yargı mensuplarımızın hem de vatandaşlarımızın zamanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha modern bir anlayışla, daha modern bir ortamda bulunması kaçınılmazdır.

F9cE9nvXwAAMk2F

SORUNLAR EN AZA İNECEK

Şehrimize yepyeni bir eser kazandıracak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bugün temelini atacağımız; 20.000 m2 açık, 103.000 m2 kapalı alanda, zemin + 6 katlı binası ile adlî ve idarî yargının bir arada faaliyet göstereceği Yeni Adliye Hizmet Binamız, yargı teşkilatımızın çok daha nezih bir alanda hizmet vermesine imkân sağlayacak, böylece yargı sistemimizde fiziki mekânlardan kaynaklanan sorunlar da en aza indirilmiş olacaktır.

HZILI ÇÖZÜM İÇİN ÖNEMLİ YAPILAR

Biliyoruz ki; gerek Adalet Sarayımız gerekse diğer kamu binalarımız, devletimizin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi; vatandaşın derdiyle dertlenmesi, sorunlara hızlıca çözüm bulması adına çok kıymetli yapılardır. Yine bu binalar, devletin vatandaşa uzanan eli olmakta birlikte aynı zamanda devletimizin gücünü şehrin silüetine işleyen nişanelerdir.

F9cE9nwWEAAS7Vt

MUASIR MEDENİYET SEVİYESİ

21. yüzyılda ülkemizde teknolojik fikirlere ve gelişmelere açık, hatta bu fikirleri hayata geçirme kabiliyeti kazanmış ve kendi teknolojisini üreten, dünya pazarında yer almasını sağlayan bir anlayışın olması, 100. yılımızda muasır medeniyetler seviyesine ulaştığımızın da en açık göstergelerinden birisidir.

MUTLU VE GURURLU

Türkiye’miz artık sanayi tesisleriyle, üniversiteleriyle, otoyollarıyla, eğitim ve sağlık alanındaki devasa gelişmeleriyle, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, modern şehircilik uygulamalarıyla ve yargı dahil her alanda standartlarını yükselterek yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır. Ne mutlu ki ülkemize özellikle son dönemde okullardan hastanelere, spor komplekslerinden adalet saraylarına kadar pek çok yeni bina kazandırılmış; devletimiz, her alanda vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek adına imkânlar sağlamıştır. Sakarya’mız da bu olumlu gelişmelerden önemli ölçüde payını almış ve bugün her yönüyle bölgemizin parlayan bir yıldız ili haline gelmiştir. İnşallah kısa sürede yapımı tamamlanacak olan Sakarya Adalet Sarayımız da şehrimizin en güzide binalarından biri olarak devletimizin gücünü, adaletini sembolize etmeye devam edecektir. Bundan dolayı İlimizin her yönüyle daha modern bir anlayışla gelişmiş bir şehir olması için verilen çabalardan dolayı hem mutlu hem de gururluyuz.

İSRAİL SOYKIRIMI SON BULMALI

Malumunuz; Bugün Ortadoğu’da İsrail’in yaptığı haksız uygulamalar, adaletsizlikler tüm insanlığın adalet duygusunu zedelemiş, vicdanlarda derin yaralara yol açmıştır. Bu manzara hem adalete sahip çıkmamız noktasında bize yeni ödevler yüklemiş hem de geçmişte Ortadoğu’da hüküm süren ecdadımızın o coğrafyada ne kadar büyük işlere imza attığını, ne kadar âdil olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Evet bizler, gittiği yere adaleti götürmeyi şiar edinen kadim bir medeniyetin mensuplarıyız. Dini, dili, ırkı, rengi her ne olursa olsun -tarihin her döneminde- verdiği kararlarda âdil olmak, ecdadımızın önceliği olmuştur. Bu yüzden de fethettiğimiz yerler felah bulmuş, huzura kavuşmuştur. Bu dönemde en büyük temennimiz; Ortadoğu’da özellikle de İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği soykırımın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin ve vahşetin sona ermesidir.

HAYIRLI OLSUN

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; adaletin tecellisi uğruna görev yaparken şehit düşen Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere; 6 Şubat depremlerinde vefat eden iki yüzden fazla yargı çalışanımıza, bununla birlikte bu aziz vatanın ve tüm dünyanın hak, hukuk ve adaletle yönetilmesi ve yaşanabilir bir yer olması için canla başla mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımıza, canlarını bu yolda feda eden tüm Şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyor; şehrimizi teşrif eden Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, Cumhuriyetimizin 100. yılının tüm milletimize kutlu olmasını diliyorum. Yeni Adalet Sarayımızın hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

"Asgari ücret 20 bin TL olmalı!" "Asgari ücret 20 bin TL olmalı!"

DONANIMLI VE MODERN

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever de, "Sakarya Adalet Sarayı Temel Atma Törenimizi Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’un katılımıyla gerçekleştirdik. Adliye Binamız tamamlandığında özgün mimarisiyle daha konforlu, donanımlı ve modern bir şekilde adli çalışanlarımıza ve hemşehrilerimize hizmet verecek. Hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.