GİRİŞİMCİLERE TEŞEKKÜR
Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural, faaliyete yeni başlayan ve yüksek sayılarda istihdam sağlayacak olan şirketlere yapılan ziyaretlerde söz konusu şirketleri ilimize kazandıran girişimcilere teşekkürlerini iletti. Üretim, ihracat ve istihdam için hoş geldiniz ziyaretlerini, NORM Holding’e bağlı Uysal Makina San. Tic. A.Ş ile sürdüren Vali Yardımcısı Dural, İlimizin aldığı yatırımlarla her geçen gün otomotiv sektörü ile otomotiv yan sanayisindeki iddiasını sürdürdüğünü belirtti. Faaliyete yeni başlayan firmalara ziyarette bulunan Vali Yardımcısı Selda Dural ile beraberinde İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, NORM Holding’e bağlı Uysal Makina San. Tic. A.Ş de incelemelerde bulundu.

foto2-4

150 KİŞİYE ÇIKARACAK
Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesinde Mart-2023 ayı itibariyle, 18.000 m2 arazide faaliyete başlayan ve otomotiv başta olmak üzere metal sanayi sektörüne yönelik kaplama faaliyetini yürüten Uysal Makina San. Tic. A.Ş, arıtma tesisinin devreye alınması ile birlikte “Norm Coating” markasıyla üretime başladı. Vali Yardımcısı Selda DURAL firmaya üretim, ihracat ve istihdam için İlimize hoş geldiniz ziyaretinde bulunduklarını ifade ederek çok yakın bir tarihte istihdamını 150 kişiye çıkaracak olan şirketin Sakarya’da faaliyete geçmesinden duydukları memnuniyeti belirtti. Ayrıca, bundan sonraki süreçte istihdama yaptıkları ve yapacakları katkı dolayısıyla şirket yetkililerine teşekkür belgesi takdim etti.

foto1-4
3 AYDA 303 ŞİRKET
Ziyaret sırasında İlimizde yeni açılan firma sayıları hakkında da bilgi veren Vali Yardımcısı Selda Dural; “2023 yılının ilk 3 aylık döneminde kurulan şirket sayısı 303 olurken, geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 254 olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla, 2023 yılının ilk çeyreğinde kurulan şirket sayısı, 2022 yılının ilk çeyreğine oranla yüzde 19 artış göstermiş oldu. İlimizde yatırım yapan, istihdam sağlayan girişimcilerimize teşekkür ediyoruz. Özellikle otomotiv sektöründe iddialı olan ilimizin sektörü tamamlayacak yan sanayisinin gelişimi önem arz etmektedir. Bu anlamda yeni devreye alınan firma da ilimize değer katacaktır. Faaliyete yeni başlayan ve yüksek sayılarda istihdam sağlayacak olan şirketlere yapılan hoş geldiniz ziyaretleri ile talep ve beklentilerini not edip, ihtiyaç duyacakları işgücünün İŞKUR tarafından karşılanması ve SGK prim teşvikleri ile desteklenmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadesinde bulundu.

foto5-1
YENİ ZİRVE GELDİ
Vali Yardımcısı Selda Dural, SGK verilerine göre, bir işverene bağlı olarak sigortalı çalışan sayısının Mart-2023 ayı itibari ile 280 bin 880 kişiye ulaştığını ve sigortalı çalışan sayısındaki artışında devam ettiği bilgisini paylaştı. Dolayısıyla, Mart-2023 ayı itibari ile ortaya çıkan sigortalı sayısının önceki aylara ve yıllara göre bütün zamanların en iyisi ve yeni bir zirve olduğu görüldü. Bunun yanında Vali Yardımcısı Selda Dural, işyeri sahibi, esnaf (4/B-Bağ-Kur’lu olarak) çalışan sayısı ile Emekli Sandığına tabi sigortalı sayısındaki artışın 76 bin 406 kişi olarak gerçekleştiğini ve toplam sigortalı sayısının da 357 bin 286 kişiye ulaştığını bildirdi.

foto4-2

Doğal gazda yüzde 352,8 artış! Doğal gazda yüzde 352,8 artış!

EYT DÜZENLEMESİ
Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin yasal düzenleme yapılmasına ve emeklilik için birçok çalışanın SGK’ ya müracaat edip emekliliğini talep etmesine rağmen sigortalı sayılarının artması dikkat çekici bulundu. Ayrıca, ilimizin istihdamına yapmış oldukları katkı dolayısıyla Uysal Makina San. Tic. A.Ş Fabrika Müdürü Çağlar Yanar’ a Vali Yardımcısı Selda Dural tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi. 

foto3-2