ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ
22 ülkeden bin 56 katılımcının yarıştığı üç gün süren etkinlikte, 92 kişilik jüri 78 kategoride değerlendirme yaptı. Etkinlik alanında her 30 dakikada bir deniz mahsulleri ve tatlı çeşitlerine kadar birbirinden farklı kategorilerde yarışan yarışmacılar için 21 mutfak kuruldu. Türkiye Aşçılık Millî Takımı üyelerinden oluşan jüri, değerlendirme masalarında puanlama yaparken, ziyaretçiler için de tadım masaları hazırlandı. Birbirinden farklı hünerlerin sergilendiği "Mutfakta Artistik Sanat" çalışmaları için de ayrı bir bölümün yer aldığı, İstanbul Tuzla’da gerçekleştirilen yarışmaya Sakarya’dan iki okul katılım sağladı.

yemek yarışması (4)
İKİ ALTIN BİR GÜMÜŞ MADALYA
Uluslararası Gastronomi Festivali Mutfak Günleri Yemek Yarışmasına katılan Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iki altın bir gümüş madalya kazandı. Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencisi Ecemnur Güngör Ana Yemek Kategorisinde Balık Tabağı ile ‘Dünya İkincisi’ olarak gümüş madalya ve 12.sınıf öğrencisi Sıla Şahin ise Tatlı Kategorisinde Tatlı Tabağı ile ‘Dünya Şampiyonu’ olarak altın madalya; Adapazarı Sezginler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Metehan Kocukoğlu Balık Tabağı kategorisinde ‘Dünya Şampiyonu’ olarak altın madalya kazanarak Sakarya’ya büyük gurur yaşattılar.

yemek yarışması (3)
"ŞAMPİYONLARIMIZI TEBRİK EDERİZ"
Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Uluslararası alanda üç temel etkinlikten biri olan yarışmanın yemek yapmak, yaptığı yemeği sunmak, mutfakta yetişmek ve işinin ehli olmak noktasında çok önemli olduğunu ve okullarımızın bu alandaki çalışmalarının çok kıymetli olduğunu belirtti. Türkiye Aşçılık Millî Takımı üyelerinden oluşan jürinin değerlendirdiği yarışmadan iki şampiyonluk ve bir ikincilikle dönen okullarımızı tebrik ederek başarılarının devamını dileyen Savaşçı; “Öğrencilerimizin becerilerini geliştirerek mutfak sanatını ve mesleki çalışmaları ileri taşımak nitelikli istihdam için önceliğimizdir.” dedi.

yemek yarışması (2)

yemek yarışması (1)