FEDA EDİLMESİN

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri, Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan 29. Meslek Komitesi (Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri) Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız; “1999 depremi döneminde Büyükşehirde belediye meclis üyesiydim. Aziz Duran Başkanımız öncülüğünde çadırda meclis toplantısı yapmıştık ve kendisi Çark Caddesini sağlı sollu genişleteceğini söylemişti. Aradan zaman geçti “Gerçekten bunu yapacak mısınız?” diye sordum. Sonraki toplantıda fikirler değişti ve gücünün yetmediğini söyledi ve o binalar hala bekliyor. İlimiz için büyük bir tehlike var ve bunu diri tutmalıyız. İnşaatçılar da bunu gündemde tutmalı. Tarlalarımız birinci sınıf binalarla doldu, gelecekte suçlusu kim olacak?  Tarım arazileri yapılaşmaya feda edilmesin.

ÜCRETSİZ OKUTMA

Odamız bu depremde yardımlaşma adına çok güzel çalışmalar yaptı. Biz de özel okullar olarak derneğimizde bir toplantı yaptık ve 5 dernek olarak o bölgeden gelen öğrencilerimizin tamamını ücretsiz okutma kararı aldık. Kanunda özel okulların yüzde 3 kontenjanının ihtiyacı olanlara ayrılması maddesi var. Biz bu kararı aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanımız çıktı yüzde 3’ü yüzde 10 yapıldı.  Gönüllü yaptığımız bir şeye neden gölge düşürülüyor? Bir teşekkür edilmeliydi.  Son zamlardan sonra özel okullara sitem var. Deprem sonrası tüm okullar kapatıldı; neden okullar ve yurtlar ve üniversiteler kapatılır? Bizler eğitimciler olarak elimizden geleni fazlasıyla yapardık yeter ki okullar kapatılmasaydı. Bugün yapılan yanlışların çoğu eğitimsizliktendir.

YÜZDE 80 OLDU

2021 başında asgari ücret 2850 TL idi ancak özel okullara 2021 Eylül ile 2022 eylül arasında yüzde 24.71 artış hakkı verildi. Bizler çalışanlarımıza asgari ücretten fazla veriyoruz ancak asgari ücret verdiğimizi sayarsak bile yüzde 24 olan gelir artışı döneminde sadece personel gideri artışımız yüzde 80 oldu. Diğer işverenler ücretleri belirledi ancak bizler serbest piyasa olsak da sınırlandırıldık. Son zam hakkı 2022 Eylül 2023 eylül arası ve nereye gittiğimizi bilmiyoruz. %65 artışlar hiçbir okulun yaşam şansı yok. Velilerimizle bizleri karşı karşıya getirdiler.” dedi.