TASARRUF TEDBİRLERİ
Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, Sakarya Adliyesi'nde çalışırken "tasarruf tedbirleri" kapsamında 1 Eylül'de işten çıkartılacakları belirtilen işçiler ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yaman, "Adalet Bakanlığı bünyesinde, Adliye binalarının temizliğinin sağlanması amacı ile 3 yıldan beri hizmet alımı ile taşeron işçi çalıştırılmaktadır.  Adalet Bakanlığı strateji geliştirme başkanlığı 15/08/2023 tarihinde. Adliyelere bir yazı göndererek 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren çalışan işçilerin işine son verileceğini belirtmiştir.  Gerekçe olarak ise ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar karşısında alınan 'tasarruf tedbirleri' neden olarak gösterilmiştir" dedi.

1-1080
"KABUL EDİLEMEZ!"
Yaman açıklamalarına şu şekilde devam etti:
"Devletimizin tasarruf tedbirlerinin uygulanması bizlerinde kabulüdür, Ancak; tasarruf tedbirlerinin işçilerin ekmeğinin elinden alınarak yapılması kabul edilemez bir karardır. Tasarruf tedbirlerinin uygulanacağı ve çok daha verimli neticelerin alınacağı birçok yanlış uygulamalar vardır.  Bu ay sonunda işten çıkarılacak olan işçiler, Türk-İş İl Temsilciliğimizi ziyaret etmek suretiyle konu hakkında tarafımızdan yardım istemiş ve konu Türk-İş üst kuruluna iletilecektir. Çalışanların geçim sıkıntısı olduğu bir dönemde asgari ücret ile geçinmeye çalışan taşeron işçilerin iş akitlerinin fesih edilmesi kararının tekrar gözden geçirilmesi ve kararın iptal edilerek çalışmaları devam etmelidir."

SAKARYA'YI SAĞANAK VURDU SAKARYA'YI SAĞANAK VURDU