GÜNDEME TAŞINDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancıların tarım alanlarını edinmelerindeki artışı, Tarım ve Orman Bakanlığı'na yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer’in önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2022 yılında satış ve benzeri yollarla edinilen taşınmazların 745 yabancı gerçek kişi tarafından edinildiğini ve bu taşınmazların toplam alanın 5 milyon 219 bin 309 metrekare olduğunu açıkladı.

EN ÇOK ÜRDÜN

Tarım alanlarının satışında uyruk bazında ilk 10’a giren ülkelerin sıralamasını da aktaran Bakan Kurum, ilk sırada 984 bin 611 metrekare ile Ürdün'ün daha sonra sırasıyla 656 bin 962 metrekareyle Filistin, 519 bin metrekareyle İsrail, 385 bin metrekare ile Suudi Arabistan ve 379 bin metrekareyle Katar’ın yer aldığını açıkladı.

SAKARYA 5. SIRADA

MEB: Bursluluk sınavı başvurularında son tarih 16 Haziran MEB: Bursluluk sınavı başvurularında son tarih 16 Haziran

Kurum, yabancıların tarım alanı satın aldıkları iller sıralamasında ilk ilin Konya olduğunu bildirdi. Bakan Kurum, Konya’yı İstanbul, Bilecek, Manisa ve Sakarya’nın takip ettiğini, Kırklareli, Eskişehir, Denizli, Bursa ve Kocaeli illerinin de ilk 10 içinde yer aldığını kaydetti. Sakarya'da geçtiğimiz yıl yabancılara satılan tarım arazisinin hisse yüzölçümü 283 bin 710 metrekareyi buldu