Tıp Merkezi çok yakında yeni yerinde Tıp Merkezi çok yakında yeni yerinde

HAYVANSAL GIDALAR
Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, dediğimiz et, süt, yumurta, tavuk, balık gibi hayvansan gıdaların insan sağlığı için önemine dikkat çekti. Vejeteryan ya da vegan beslenmeyi özendirilmesinin oldukça yanlış olduğununa dikkati çeken Yıldız, "İnsan sağlığı için hayvansal gıdalar çok önemlidir. FAO tarafından yapılan son analiz raporuna göre, hayvansal gıdaların tüketiminin yararları ve risklerini içeren çok kapsamlı bir rapor yayımlandı. Rapor şimdiye kadar ki en kapsamlı analiz. 500'den fazla bilimsel makale ile 250 kadar politika belgesinden elde edildi.

MAKRO BESİNLER
Et, süt, yumurta, protein, yağlar ve karbonhidratlar gibi bir dizi önemli 'makro besinler' bitkilerde bulunması zor olan mikro besinleri gerekli kalite ve miktarlarda insan sağlığı için içerirler. Hayvansal gıdalardan elde edilen yüksek kaliteli protein bir dizi esansiyel yağ asidi demir, kalkan, çinko, selenyum, B12 vitamini, kolin ve karnitin, kreatin, taurin gibi biyoaktif kümelerle birlikte çiftlik ve diğer besi hayvanlarından elde edilen gıdalardan alınması insan sağlığı için çok önemli. Ayrıca sürdürülebirlir bir sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır" dedi.

UYGUN BİR DİYET
Hayvansal besinlerin uygun bir diyetin parçası olarak tüketilmesi durumunda Dünya Sağlık Asamblesi tarafından onaylanan beslenme hedeflerine göre, insanlardaki bodurluğun, 5 yaş altı çocukların kilo kaybının, düşük doğum ağırlığının önlenmesi, yine insanlardaki kansızlığın (anemi) kaldırılmasına yardımcı olabileceğini anlatan Yıldız şunları kaydetti:

"FAO sağlıklı yetişkinlerde süt, yumurta ve kümes hayvanı tüketiminin insanlardaki zihinsel sağlık ya da kalp hastalıkları arasında herhangi bir bağlantı verisinin süt, yumurta ve kümes hayvanları için yetersiz olduğunu bildiriyor"