"İSTİFA EDİYORUM"
İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, GİK üyesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dikbayır, "Parti Tüzüğünün ilgili maddelerinde, partimiz kurullarında asil ve varsa yedek üyeliklerde ayrı ayrı olmak üzere en az yüzde yirmi beş cinsiyet kotası uygulanacağına dair hükümlere yer verilmiştir" diyerek GİK üyeliğinden istifa ettiğini ve GİK yedek üyesi olarak devam edeceğini açıkladı.

CİNSİYET KOTASI
Dikbayır, "24.06.2023 tarihinde İYİ PARTİ 3. Olağan Genel Kurultayı gerçekleştirilmiş ve Genel İdare Kurulu üyeliği seçimleri yapılmıştır. Yapılan seçimler sonucunda 50 Asil üyeden oluşan Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçilmiş bulunmaktayım. Parti Tüzüğünün ilgili maddelerinde, partimiz kurullarında asil ve varsa yedek üyeliklerde ayrı ayrı olmak üzere en az yüzde yirmi beş cinsiyet kotası uygulanacağına dair hükümlere yer verilmiştir.

YEDEK ÜYE
Genel İdare Kurulu Asil Üyeliği seçimi neticesinde oluşan 50 kişilik Genel İdare Kurul’unun Parti Tüzüğümüzün cinsiyet kotası hükmüne uygun oluşması için Genel İdare Kurulu Asil Üyeliğinden istifa ediyor, görevime Genel İdare Kurulu Yedek Üyesi olarak devam edeceğime kamuoyunun bilgilerine saygılarımla sunuyorum" ifadelerine yer verdi.