Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasının ardından Makina Mühendisleri Odası Sakarya  İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir basın açıklaması yaptı. 
"Bu kez Bartın ilimizin güzel ilçesi Amasra’mızdan gelen kara haberle tutuştu yüreklerimiz" diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü, "14 Ekim 2022 günü akşam saatlerinde meydana gelen Grizu Patlamasıyla –resmi açıklamalara  göre 87 kişiden şimdilik 41 maden emekçisi yaşamlarını kaybetti ve gerisi yaralandı. Yaşamını yitiren emekçi kardeşlerimizin ailelerine ve ülkemize baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.
Her yıl neredeyse en az 2 bin emekçinin yaşamlarını yitirdiği bilinmektedir. Bu yılın ilk dokuz ayında (273 günde) ise en az bin 359 emekçi iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybetmiştir.
Yaşam hakkı her şeyin üstündedir ve binlerce kez ifade ettiğimiz gibi bu gün de yineliyoruz; 'Karşılığı para veya yatırım maliyeti olarak değerlendirilmemesi gereken yaşam hakkı,  bilim ve tekniğe dayalı önlemler alındığında ancak gerçekleşebilir ve iş cinayetleri/ toplu ölümlere yol açan iş katliamları yaşanmaz.' 
Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğu bilinmektedir. Bunun için önce insan hayatına ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir.
Bizler, bugün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma hiçbir emekçinin kaderi değildir. 
Tüm ülkede, tüm çalışma alanlarında iş güvenliği önlemlerinin artırılması, bağımsız denetim sisteminin yerleştirilmesi, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının durdurulmasını simgelemesi ve Amasra’da ailelerin ocaklarına  düşen acıya ortak olmak amacıyla ulusal yas ilan edilmesini öneriyoruz.
İş cinayetlerinin  ve Amasra İş Katliamının benzerlerinin bir daha yaşanmaması için yılmadan mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."