ŞOK ETKİSİ YARATTI
Kasım ayı ile birlikte uzmanların "viral mevsim" olarak adlandırdığı aylar başladı. Mart ayına kadar sürecek olan bu dönemde yetkililer, üç salgının birlikte görülmeye başladığı konusunda uyarıyor. Virüsün vücuda gözler, burun veya ağız yoluyla girebileceği konusunda ikazda bulunan uzmanlar, özellikle bu yıla dikkat geçti. Yeni yapılan araştırmanın sonuçları ise şok etkisi yarattı.

BENZER SEMPTOMLAR
Halk sağlığı uzmanları, kış ayları yaklaştıkça üç salgının bir arada görülmeye başladığını belirtiyor. Üç hastalık da benzer semptomlara neden olduğundan uzmana danışmadan ayırt etmek çok zorlaşıyor.

Merkez üssü Wuhan'da başlayıp yeryüzünün tamamına yayıldıktan sonra 6 buçuk milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs pandemisinin etkileri henüz tamamıyla sona ermemişken, uzmanlardan peş peşe kritik uyarılar geliyor.

KASIM AYI İLE BİRLİKTE TAVAN YAPTI
Halk sağlığı uzmanları, kış ayları yaklaştıkça üç salgının bir arada görülmeye başladığını belirtiyor. Üç hastalık da benzer semptomlara neden olduğundan uzmana danışmadan ayırt etmek çok zorlaşıyor. Açılımı Respiratuar Sinsisyal Virüs olan RSV, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olarak bebeklerde, bağışıklığı zayıf kişilerde ve yaşlılarda hayati tehlike teşkil ediyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre, yılda yaklaşık 177 bin yaşlı, RSV nedeniyle hastaneye kaldırılıyor ve yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybediyor.

KASIM VE MART ARASINA DİKKAT!
Yüksek gelirli ülkelerde RSV kaynaklı daha az ölüm var ancak virüs hala tehlikeli bir ölüm oranına sahip. Reno Nevada Üniversitesi'nde pediatri kürsüsü ve pediatri uzmanı medikal yönetici Dr. Kristina Deeter, hastaneye yatışın bile ciddi etkilere sahip olduğunu aktardı. Sağlık uzmanları Kasım ile Mart ayları arasındaki sürenin "viral mevsim" olduğunu biliyor ve RSV ile diğer solunum problemleri için buna göre planlama yapmaları gerekiyor. Üstelik hastalığın etkisi sadece çocuklar üzerinde değil. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler için de RSV, büyük bir tehlike oluşturuyor.