Ersin Diko, Kuzey Makedonya’daki Osmanlı eserlerini anlattı Ersin Diko, Kuzey Makedonya’daki Osmanlı eserlerini anlattı

İstanbul Fatih'teki Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi salonundaki serginin açılışını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür yaptı.

Avukat, gazeteci yazar Rahim Er, Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş, Milliyetçi camianın ağabeylerinden 105 yaşındaki Bekir Doğan, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Fatih Çepni'nin arasında olduğu seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı sergi büyük ilgi gördü. Fatih İlçesi Akşemseddin Kız İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin arasında olduğu yüzlerce kişi sergiyi ziyaret etti.    

Turk Islam Sanatinin Güzide Ornekleri Begeniye Sunuldu (3)
2-5 Nisan tarihleri arasında süren sergideki farklı kırâat, hat ve tezhiplerle yazılmış Kur'an-ı Kerimler, Türk-İslâm sanatının güzide örnekleri seccade, tespih, rahle ve hüsnü hat sergisi gözleri kamaştırdı.

Ümit Ateş yaklaşık 100 Kur'an, 300 kadar tespih, 5 rahle, 30 seccadenin yer aldığı sergi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Aldığım eğitim öğretim nedeniyle Türk-İslam kültür ve medeniyetine merak saldım. Otuz yıldır yurt içi ve yurt dışından temin edebildiğim Kur'an ve diğer eserleri topladım. Allah nasip ederse hedefim Türk-İslam eserlerinden oluşan bir müze açmaktır." 

Turk Islam Sanatinin Güzide Ornekleri Begeniye Sunuldu (2)
Sergide ayrıca Hattat Mehmet Arif Vural'ın 13 tane hat tablosu yer aldı.  / Hüdavendigâr Onur