Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ağırladı. 15 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararıyla SUBÜ Rektörü olarak atanan Sarıbıyık’ı tebrik eden TÜBİTAK Başkanı Mandal, üniversitenin TEKNOFEST 2022’de önemli başarılar elde ettiğini söyledi. Görüşmede ayrıca SUBÜ’nün TÜBİTAK projeleri ve Ar-Ge çalışmaları da konuşuldu. Mandal ziyaret sonunda Sarıbıyık’a 2023 yılında fırlatılması planlanan TÜRKSAT 6A uydusunun maketini hediye etti.

1-90

Kısa sürede önemli işler başarıldı

Yeniden SUBÜ Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ı tebrik eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Yeni kurulan üniversitelerimiz arasında SUBÜ kısa sürede önemli işler başaran üniversitelerimizden. Yakın bir zamanda Türkiye’de bir ilk olan Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü’nü açmak ve Fikir Sofrası etkinliğine katılmak için ziyarette bulunmuştuk. Koordinatörlüğün çıktılarını TEKNOFEST 2022’de, akademisyenlerimizle yaptığımız toplantının sonuçlarını da özellikle ilk aşamada öğrenci projelerinde ve proje kabul oranlarının artmasında gördük. Ben de Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğünden birçok yerde övgüyle bahsediyorum. Kısa süre içerisinde ilgili ekiplerimiz de koordinatörlüğe gelerek bir model geliştirebilir miyiz noktasında incelemelerde bulunacaklar. SUBÜ’nün önümüzdeki süreçte de +1 Eğitim Modeli ve Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemize ciddi katkılar sağlamaya ve nitelikli insanlar yetiştirmeye devam etmesini arzuluyorum. Rektör hocamıza yeni döneminde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Üzerine koyarak ilerleyeceğiz

TÜBİTAK Başkanı Mandal’ı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Kendileri üniversitemizin kuruluşundan itibaren desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Ayrıca yoğun bir şekilde çalışarak ülkemiz için önemli çalışmalar ortaya koyuyorlar. Akademisyenlere ve öğrencilere destek oluyorlar. Bizler de özellikle uygulanabilir ve çözüm üreten Ar-Ge yapma hedefiyle hareket ediyoruz. Bu noktada TÜBİTAK projelerinde özellikle son dönemde ciddi bir ivme yakaladık. Bunu daha da ileri noktalara taşımak istiyoruz. TEKNOFEST’te de her geçen yıl daha da üzerine koyarak ilerliyoruz. Sayın Başkanımızın da bu anlamda teveccühlerini kazanmak bizleri ayrıca mutlu etti. Kendilerine nazik ziyaretleri için teşekkür ediyor, yoğun çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” ifadelerini kullandı.