Bakan Kurum’un, “Mehmet Ali kardeşimize bir kulak verin” ifadeleriyle paylaştığı videoda bir öğrencinin arkadaşlarıyla birlikte kiralık ev aradığı ancak bulmadıkları ifade ediliyor. Öğrencilerin daha sonra TOKİ’nin yapmış olduğu evleri görerek kira ödemektense ev satın almanın daha mantıklı olduğunu düşünerek TOKİ’den ev satın alıp genç yaşta ev sahibi oldukları videoda belirtiliyor. Bakan Kurum’un paylaştığı bu video twitterda kısa süre TT oldu. Gençlerin kira ödemekte bile zorlandıklarını belirten vatandaşlar, bir öğrencinin ev sahibi olmasının çok zor olduğunu ifade ettiler.

Twitterda yapılan bazı paylaşımlar şu şekilde;

*Sayın bakan diyor ki öğrenciler kiralık eve çıkacağına Toki'den ev satın alsın.Yani ekmek bulamazlarsa pasta yesinler diyor. Siz 4 kişilik odayı 8 kişiye çevireceğinize önce öğrencilerin insani şartlarda kalabileceği yurtlar inşa edin.

*Eskiden öğrenciler yiyecek ekmek bulamıyordu, şimdi Toki'den daire alıyor! Şimdiki gençler bilmezler bunları! Şimdi her öğrencinin elinin altında son model Toki'si var!

 *Ooo süper haber, tüm üniversiteli genç arkadaşlara burdan sesleniyorum.Hemen Toki’ye gidip bi sorun bakalım. Hatta “Okuduğum okulun yakınında bir adet ev almak istiyorum, gereğinin yapılması” şeklinde yazılı dilekçe verin. Alacağınız cevapları da Twitter’dan yayınlayın…

 *Çevre Bakanı Murat Kurum'dan barınma ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine tavsiye: Ev kiralamayın, Toki'den ev alın. Bakanın bu söylemi, Mustafa Destici'nin kasaptan 1 kilo et alıp israf edeceğime, Kuzu kestirip tasarruf ediyorum söylemiyle yarışır.

BAKAN KURUM NE DEDİ?

Gençlere video ile seslenen Bakan Kurum, bir süre sonra ise yeni bir paylaşım yaptı. 13 Eylül tarihini bekleyin diyen Bakan Kurum, sosyal konut projesine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde; Gençlerimize (Bu ilk kez olacak) Emeklilerimize Engellilerimize Şehit yakınları-gazilerimize özel kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşlarımız uygun fiyatlarla ev sahibi olabilecek. 13 Eylül’ü bekleyin.”