FINDIK PROBLEMİ

Başkan Odabaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sayın Cmhurbaşkanın,63 yıllık tecrübemle, Fındığın üretiminden katma değerli ürünlere dönüştürülmesine kadar her tarafında bulunan bir vatandaş, Girişimci, Sanayici ve Sivil Toplum kuruluşu olarak yaklaşık 20 yıldır fındık probleminin kökünden çözümü ve ülkemize 100 milyar dolar ihracat sağlanması için çalışıyorum. Şimdilik Devlete yük olmadan net çözüm, fındığı katma değerli ürüne dönüştüren yerel girişimcilere, TMO’ya sağladığınız kredinin sadece yarısını, belirlediğiniz taban fiyattaki fındık almak kaydı ile faizsiz kredi sağlamanızdır!

İHRACATIN ÖNÜ AÇILACAK

Bunu yaptığınız takdirde, milyonlarca fındık üreticisi fındığını değerinde satacak, Devlet sübvanse ettiği faizin en az 10 katını üç ay içinde stopaj, KDV, SGK vs. olarak geri alacak, TMO’nun kiralayacağı depolara kiradan, güvenlik ve personel giderlerinden kurtulacak, Fındık ve fındığa dayalı ürünlerde fiyat istikrarı sağlanacak, ham fındık olarak satarak elde ettiğimiz 2 milyar dolar yerine, katma değerli ürün ihracatından yaklaşık 100 milyar dolar ihracat yapmamızın önü açılacaktır.

TMO YETİŞEMEDİ

Geçen sene TMO 26 TL den fındık alırken üreticilerin %90’nı fındığı 22 TL’den sattı, çünkü TMO, alımlara yetişemedi veya yetişmek istemedi! Fındık, üreticilerin elinden çıktıktan sonra 50 TL’ye yükseldi, kim kazandı! Bu yıl da benzerinin olmaması için işi bilenleri dinleyerek gerekli önlemlerin alınmasını arz ve talep ederim.”