STOKLARDAKİ FINDIKLAR SATIŞA ÇIKTI
Tarımsal ihracatın en önemli kalemlerinden biri olan kabuklu fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve piyasaların düzenlenmesi ile birlikte ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlamak için Kurumun stoklarında bulunan kabuklu fındıkların bir kısmının satışa açıldığını bildiren TMO açıklamasında, şöyle denildi:
“Samsun ve Kocaeli Başmüdürlükleri stoklarımızda bulunan 2021 yılı mahsulü 20.000 ton levant Trabzon ve Ordu Stoklarımızda bulunan 2022 yılı mahsulü 5.000 ton levant kalite kabuklu fındıklar ve Giresun Başmüdürlüğü stoklarında bulunan 2022 yılı mahsulü 3.000 ton Giresun kalite kabuklu fındıklar yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde talep toplama yöntemi ile satışa açılmış olup satış fiyatlarımız; 2021 mahsulü Levant kalite kabuklu fındıklar için 58,00 TL/Kg, 2022 mahsulü Levant ve Giresun kalite kabuklu fındıklar için 61,00 TL/Kg, olarak uygulanacaktır.

İkramiyeler bayram öncesi yatırılacak İkramiyeler bayram öncesi yatırılacak

AW817589_04
7 ŞUBAT’A KADAR BAŞVURU ALINACAK
Numune talep edilmesi halinde KDV dâhil 65,00 TL/Kg fiyattan en az 5 kg olacak şekilde karşılanacaktır. Firmalar talep ettiği ürün miktarına karşılık gelen bedelin yüzde 10’unu TMO hesaplarına yatırdıklarına dair dekont ile birlikte 07.02.2023 tarihi mesai bitimine kadar ürün almak istedikleri Başmüdürlüğümüze yazılı olarak müracaatta bulunacaklardır. Satışlar; Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Kocaeli Başmüdürlüklerince yapılacaktır.”

Açıklamada, satışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerine de yer verildi.

FINDIK ESNAFINDAN TEPKİ
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 58 TL’den fındık satacağını duyurmasına tepki geldi. Fındık esnafı, bu durumun serbest piyasada yükselişte olan fındık fiyatıolumsuz etkileyeceğini savundu. Giresun’un tarihi Fındık Pazarı esnaflarından Mustafa Kankaya, TMO’nun depolarındaki fındığı 50 randıman esasına göre 58 TL’den satışa sunacağını açıklamasına tepki gösterdi. TMO’nun duyurusunun ardından serbest piyasada 64 TL olan fındığın 58 TL’ye düştüğünü belirten Kankaya, “Önceki gün serbest piyasada 64 TL’den işlem gören Giresun kalite fındık, TMO’nun depolarında bulunan fındığı satışa çıkaracağını açıklanmasının ardından sert bir düşüş yaşayarak 58 TL’ye çakıldı.

AW817589_01
"GÖZDEN GEÇİRLMELİ!"
TMO’nun elinde yaklaşık 150 bin ton fındık mevcut. Piyasada da yaklaşık olarak 150 bin ton fındık olduğu ön görüldüğünde, dünden bugüne fındık sektörünün zararı yaklaşık 1,5 milyar TL’dir. TMO’nun müdahale alımı yaparak piyasalara getirdiği fiyat istikrarının ardından dün TMO depolarındaki fındığın 50 randıman esasına göre 58 TL’den satışa sunulacağının açıklanması, yani serbest piyasanın yaklaşık 5 TL altından açıklanan fiyat kararı sektörü ve üreticileri çok büyük zarara uğratmıştır. Serbest piyasada 65 ile 70 TL arasında fiyat beklentisi varken ve piyasa bu beklentiyi kabullenmişken, TMO’nun düşük fiyatlara satış kararının acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.