Fındık fiyatında güncelleme isteniyordu Fındık fiyatında güncelleme isteniyordu

Sofralarda en çok tüketilen sıcak içecek olan çaya zam geldi. İddialara göre yaş çaya yapılan yüzde 64'lük artışın ardından Çaykur fiyatlarında yüzde 43’lük artışa gitti. Yeni zam listesinde çayın fiyatı 140 TL'yi aştı. Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre, 2023 ürünü yaş çay alım fiyatının yüzde 64 artışla destek primi dahil kilogramda 11.30 TL olarak açıklanmasının ardından Çaykur, kuru çay fiyatlarında artışa gitti. Çaykur, çaya ortalama yüzde 43 oranında zam yaptı ve yeni fiyat listelerini toptan satış yapan şirketlere gönderdi.

PAKET FİYATI 141 TL'YE ÇIKTI
Çaykur'un en çok tüketilen iki çay markası Tiryaki ve Rize Turist olarak biliniyor. Ocak 2023'te yayınlanan eski listede 1 kilogramlık Rize Turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 97.81 TL iken bugün şirketlere gönderilen yeni listede aynı çayın fiyatı 141.54 TL olarak belirlendi. Böylece Rize Turist çayı yüzde 44.7 zamlandı. Eski listede 1 kilogramlık Tiryaki çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 95.95 TL iken yeni listede aynı çayın fiyatı 138.38 TL'ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı da yüzde 44.2 zamlandı.

BİR KAÇ AYA YENİ ZAM YOLDA
Akıllı Tarım programında çay sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, "Şu an raflardaki çayın fiyatı 2023 üretim fiyatının çok altında. Raflarda çaya zammın eli kulağında..." diye konuşmuştu. Sektör paydaşları, Çaykur'un önümüzdeki aylarda çaya yeniden yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini iddia ediyor./ Kaynak: Bloomberg